10 najznámejších atentátov

Mocní ľudia priťahujú závisť a s ňou ide ruka v ruke aj snaha o zmenu, revolúcia či zvrhnutie. Človek pri moci nemôže uspokojiť všetkých a vždy bude mať oponentov. Zvlášť, ak praktizuje politiku cez silu a zastrašovanie, narobí si mnoho nepriateľov, čo vedie k ešte väčšej snahe zbaviť sa ho. História má podobných prípadov neúrekom, no magazín Magistra História chce dnes pripomenúť tie najznámejšie. 

1. Atentát na prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho

Svetoznámeho sprisahaneckého atentátu na amerického prezidenta sa dopustil strelec Lee Harvey Osvald. Kennedyho postrelil puškou rovno do hlavy, a to počas jazdy autom dallaskými ulicami (cestoval spolu so svojou manželkou Jackie).

kennedy

2. 42 atentátov spáchaných na Hitlera

Tento neuveriteľný počet atentátov bol však úplne zbytočný, keďže ani jeden nevyšiel. Medzi ten najznámejší patrí aj sfilmovaný atentát plukovníka von Stauffenberga, ktorý umiestnil bombu pod stôl počas zasadania. Výbuch  ale zasiahol vážnejšie „len“ 4 ľudí. Hitlerovi akurát roztrhal nohavice a spôsobil povrchové zranenia. Prečo atentát nevyšiel? Otvorené dvere v bunkri nevyvolali požadovaný tlak na úplný výbuch bomby.

3. Atentát na panovníčku Alžbetu Bavorskú

Rakúska cisárovná, známa pod menom „Sisi“ bola krásna a múdra, a práve preto ju ľudia zbožňovali. Ovládala až 11 jazykov a bola známa svojimi po zem siahajúcimi vlasmi. Napriek svojej obľúbenosti sa stala obeťou atentátu talianskeho anarchistu menom Luigi Lucheni, ktorý ju bodol trojhranným pilníkom, na čo Sisi zomrela. Vrah bol odsúdený na doživotie, no vo väzenskej cele spáchal samovraždu. Sisi je dôkazom toho, že aj milovaní ľudia majú nepriateľov a vrcholová pozícia prináša so sebou mnoho neprajníkov. 

4. Atentát na Abrahama Lincolna

Atentát na prezidenta USA sa odohral vo Fordovom divadle. Počas predstavenia vtrhol do prezidentovej lóže atentátnik John Wilkes Booth a dvakrát Abrahama Lincolna strelil do zadnej časti hlavy. Prezident tam vtedy sedel so svojou manželkou. Johnovi sa podarilo utiecť, no onedlho ho chytili a zastrelili. Prezident aj napriek snahe lekárov na ďalší deň zomrel.

5. Atentát na speváka Johna Lennona

Motívom na tento atentát bol pokus o zviditeľnenie knihy Kto chytá v žite od Salingera. Atentátnik Mark Chapman sa totiž stotožňoval s hlavnou postavou Holdenom. Obeťou sa stal známy spevák skupiny The Beatles John Lennon, ktorý bol postrelený 4-krát z piatich výstrelov. 

6. Atentát na Gándího

Máhatma Gándí sa stal obeťou dvoch atentátov, no prvý nevyšiel. Až druhýkrát sa aktivistovi menom Nathuram Gódsé podarilo zastreliť tohto duchovného a politického vodcu Indie počas jeho večernej prechádzky. Vrah sa vzdal a bol popravený. Na Gándího pohreb prišlo až milión ľudí a jeho popol rozsypali do rieky Gangy.

7. Atentát na mystika Rasputina

Svojho času sa verilo, že tento ruský liečiteľ má nadprirodzené schopnosti. Vyliečil mnoho ľudí a bol cisárovým radcom. To sa však šľachte nepáčilo.
Najprv ho sprisahanci chceli otráviť vínom, v ktorom boli cyankáli, no tento pokus im nevyšiel. Neskôr Rasputina 4-krát postrelili – do hlavy, chrbta a dvakrát do srdca. Postreleného ho hodili do rieky, kde sa utopil.

8. Neuveriteľných 638 atentátov spáchaných na Fidela Castra

Fidel Castro, exprezident Kuby, prežil neuveriteľný počet atentátov. Najviac mu však ublížil ten od milenky Marity. Tá sa ho pokúsila otráviť jedom, ktorý pridala do jeho obľúbenej zmrzliny, no Castro na to prišiel. Od rozčúlenia jej do dlane vložil zbraň, aby ho zabila, ale Marita sa nervovo zrútila a nezavraždila ho.

9. Neúspešný atentát na Ronalda Reagana, amerického prezidenta

Motív tohto atentátu bol vážne ojedinelý. John Hickey, atentátnik, ktorý sa pokúsil zabiť prezidentra R. Reagana, chcel týmto činom zaujať pozornosť herečky Jodie Fosterovej. Veľakrát sa s ňou snažil skontaktovať, dokonca ju prenasledoval, no neúspešne, a preto sa dohnal k takémuto činu. Atentátnik však nebol poslaný do väzenia, ale do psychiatrickej liečebne.

10. Atentát na Caesara

Dalo sa čakať, že sa na takú silnú osobnosť, akou bol Caesar, raz niekto uskutoční atentát. Spolčilo sa proti nemu až 60 členov senátu, ktorí ho počas zasadania, pred jeho odchodom z Ríma, napadli a bodli 23-krát svojimi dýkami. Hovorí sa však, že len jedna rana bola smrteľná.

Autorka: Nela Juričová

Zdroj: refresher.sk

Obrázok: thirteen.org

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.