12 000 rokov stará rytina bezhlavého koňa objavená vo Francúzsku

12000 rokov staré ilustrácie znázorňujú kone a iných bylinožravcov.

Archeológovia objavili 12 000 rokov staré rytiny koňa a štyroch ďalších zvierat, ktoré boli zvečnené do pieskovca umelcami z doby kamennej v dnešnom juhozápadnom Francúzsku.

Zvieratá na pieskovcovom podklade sú obklopené geometrickými dekoráciami, čo jasne naznačuje, že ten, kto ich vyrobil, bol súčasťou kultúry Azilien, ktorá v Európe prekvitala počas neskorého paleolitu a skorého mezolitika. Počas neho boli malé kamenné nástroje zapracované do rukovätí vyrobených z kostí alebo parohov. (Paleolit ​​je tiež známy ako Stará doba kamenná, kým mezolit je stredná doba kamenná.)

Pieskovcová doska je v súčasnosti už rozbitá, takže kôň, ktorý pokrýva približne polovicu kamenného bloku, je bezhlavý. Národný archeologický výskumný ústav (Inrap) vo svojom vyhlásené uvádza, že všetky štyri nohy koňa a tri kopytá „sú veľmi realistické“.  

Vedľa bezhlavého koňa sú ďalšie dve o niečo menšie rytiny zvierat, pričom ide pravdepodobne o nejaký druh jeleňa a iného koňa. Viditeľný je aj obrys zubra, vyhynutého druhu divého dobytka. Na druhej strane kamennej dosky sú jemné čiary znázorňujúce konský chrbát.

Archeológovia túto mohutnú dosku, ktorá je 25 centimetrov vysoká a 18 centimetrov široká, našli počas vykopávok v blízkosti vlakovej stanice Angoulême, severne od Bordeaux. Tieto miesta boli v minulosti obývané práve pravekými azilskými lovcami. Tieto skutočnosti sú podložené predchádzajúcimi objavmi starovekého vybavenia, ako sú tam nájdené kamenné škrabky, ktoré pomáhali paleolitickým ľuďom pripraviť a konzumovať mäso.

Skoršie výkopy odhalili tiež ohniská z hromady kamienkov, ktoré mohli byť ohrievané za účelom varenia na nich. Okrem toho archeológovia objavili aj hroty šípov a niekoľko pazúrikov.  

Novo objavené rytiny zvierat boli verejnosti predstavené v miestnom exponáte 15.júna 2019.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/65692-stone-age-horse-engravings.html

Obrázok: s3.nat-geo.ru/images/2019/6/6/9f62b2c9387c4a3f933ad4963a628cac.original.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.