12 rokov otrokom

Réžia: Steve McQueen | Scenár: John Ridley | Hudba: Hans Zimmer | Hrajú: Chiwetel Ejiofor, Lupita Nyong’o, Michael Fassbender, Brad Pitt a Benedict Cumberbatch| Rok výroby: 2013 | Dĺžka: 134 min.

Pri mene Steve McQueen sa väčšine ľudí okamžite vybaví tvár sympatického pištoľníka zo Siedmich statočných. Zatiaľ len málokto vie, že muž s rovnakým menom točí filmy, a to pomerne úspešné. Mladý anglický režisér v roku 2013, po filmoch Hlad (2008) a Hanba (2011), uzavrel svoju trilógiu o neslobode snímkou 12 rokov otrokom. Túto ťažkú tému ocenila aj Americká filmová akadémia a vyhlásila 12 rokov otrokom za najlepší film roku.

Príbeh Solomona Northupa je natočený podľa skutočných udalostí odohrávajúcich sa od roku 1841 v USA. Solomon (Chiwetel Ejiofor) žil ako slobodný černoch neďaleko Washingtonu. Mal milujúcu manželku, krásne deti, vedel hrať na husle a so svojím životom bol spokojný. V jednom neočakávanom momente, však, o všetko prišiel. Ľudia, ktorým veril, ho uniesli a predali na americký Juh do otroctva. Pre Solomona sa začal škaredý sen, ktorý trval dlhých dvanásť rokov. Na južanských plantážach drel najskôr pod dohľadom chápavého otrokára Forda (Benedict Cumberbatch), ktorý odhalil jeho hudobné nadanie i to, že Solomon nie je len obyčajným otrokom. Nedokázal mu však pomôcť. Jeho ďalší pán, zverský slaboch Edwin Epps (Michael Fassbender), svojich otrokov bičoval a dával im jasne najavo, že sú len majetkom. Solomon v otroctve prežil mnoho útrap, no nikdy nestratil vieru a túžbu po slobode.

Filmoví kritici režisérovi McQueenovi vyčítali, že len sucho vykreslil skutočné udalosti a do filmu nevložil nič navyše. Mne sa práve toto poňatie páčilo. Téma otroctva je pre nás Európanov málo známa. Možno ju ani celkom nechápeme. 12 rokov otrokom o tejto téme rozpráva mrazivo a zbytočne nehrá na city diváka. Hrôzostrašný príbeh Solomona Northupa o strate slobody, mena i vlastnej identity je zachytený surovo, staticky a prostredníctvom dlhých záberov. Nespravodlivosť amerického Juhu vyvoláva v divákovi skľučujúce pocity. Popri všetkej tej ťažobe je to aj mimoriadne ľudský film, ktorý treba vidieť.

Film odporúča: Radovan Števula

Obrázky: moviepilot.com, soundandmotionmag.com

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.