1300 rokov staré biblické tetovanie

St_Michael_tattoo_13000_mummy_0

tetovanie sv. Michal

Vedci Britského múzea (British Museum) prišli opäť s unikátnym objavom. Múmia sudánskej ženy, ktorá sa datuje do roku 700 n. l., odhalila na svojom stehne pozoruhodné tetovanie s vyobrazením biblického archanjela Michala. Výskumy založené na pokročilom lekárskom vyšetrení, počítačová tomografia (CT) a iné vysoko špecializované testy poukázali na dlhú históriu tradície tetovania.

Telo ženy bolo pred pohrebom zabalené do vlnenejľanovej tkaniny. Mumifikácia v púštnej horúčave prebehla prirodzene. Tetovanie na stehne je vyobrazené v starovekej gréčtine Μιχαήλ/MIXAHA, a teda Michal. Vedci, ktorí ženu skúmali, sa domnievajú, že tetovanie slúžilo ako náboženskáduchovná ochrana. Tak ako gramotní GréciRimania boli fascinovaní tvarmi písma, aj v tejto oblasti pravdepodobne radi vytvárali návrhy mien s ozdobným písmom. Preto má i toto tetovanie taký pozoruhodný tvar. Umiestnenie mena nebeského ochrancu na vlastné telo malo podobný význam ako amulet. Kresťanské ženy, ktoré čakali dieťa, umiestňovali amulety s menami anjelov na svoje bruchá, aby sa poistili, že ich potomok bude zdravý a silný.

Tetovanie na vnútornej strane stehien môže vyjadrovať nádej na počatie, ochranu proti znásilneniu a pod. Archanjel Michal sa považuje za jedného z najsilnejších anjelov, a preto i tetovanie tejto sudánskej ženy malo mať silný ochranný účinok.

Anjelov pokladali za sprostredkovateľov medzi ľuďminebesiami, preto sa s veľkou obľubou využívali ich mená. Bol to práve archanjel Michal, ktorý viedol nebeskú armádu proti Satanovi a padlým anjelom.  

No nielen kresťania, ale aj Židia s obľubou využívali silu anjelských mien.

Profesor Michael Zimmerman z Villanovej Univerzity, ktorý taktiež skúmal túto múmiu hovorí, že na takýto nález čakal niekoľko rokov. Expedícia do Dakhla Oasis v Západnej Sahare sa mu zdala ako výborná príležitosť. Našli tu niekoľko múmií, ktoré datujú do roku cca 200 n. l., ktoré boli rovnako mumifikované horúcou klímou, no až v Britskom múzeu (British Museum) prišli s niečím takým pozoruhodným. Výstava múmií s názvom „Ancient Lives: New Discoveries“ (Staré životy: Nové objavy) sa uskutočnila v Britskom múzeu v Londýne od 22. mája do 30. novembra 2014.

John Taylor, vedúci oddelenia „Staroveký Egypt a Sudán“ v Britskom múzeu, prehlásil, že výstava rozpráva príbeh ôsmich antických ľudí, zobrazuje ich ako reálne ľudské bytosti a nie ako archeologické artefakty. Pomocou modernej vedeckej technológie vedci odhalili, že títo jedinci mali mnoho spoločného s dnešným človekom (bolesti zubov, vysoká hladina cholesterolu, tetovanie). Príčinou ich smrti mal byť aj infarkt myokardu či mŕtvica. Na výstave si môžete pozrieť aj kostru matky, ktorá sa datuje do roku 3500 pred n. l. a tetovanú ženu, ktorá zomrela vo veku 20 – 35 rokov. Odhaduje sa, že asi pred 1300 rokmi mohla byť ešte v plnej sile. Táto múmia sa zachovala tak dobre, že aj po takom dlhom čase sa dá voľným okom rozoznať tetovanie na vnútornej strane jej pravej nohy. Lekárska infračervená technológia však dopomohla k ešte detailnejším náhľadom.

Zdroj: news.discovery.com

Obrázky: cosmicgnostic.com, faralevice.sk, news.discovery.com

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.