16 málo známych faktov o moskovskom metre

Ide iba o rutinnú podzemnú jazdu alebo o originálnu prehliadku múzea? V metre, srdci Moskvy, ktoré oslavuje už svoje 80. výročie, môžete mať problém odlíšiť to. Moskovské metro je známe nielen svojou bohatou architektúrou a výzdobou staníc, ale aj históriou a umeleckými dielami. Poďme sa pozrieť na 16 faktov, ktoré rozpovedia príbeh tohto nevšedného miesta.

moskovske metro

1. Moskovské metro sa radí medzi najrušnejšie metrá na celom svete. V roku 2014 ním prešlo výše 2.4 miliardy pasažierov, čo od celej existencie činí viacej než 145 miliárd jázd.

2. Metro drží svetový rekord za včasné príchody a odchody. Podľa Moscow transport department sa presnosť rovná 99.99%. Je ohromné, že interval medzi vlakmi v čase dopravnej špičky je len 90 sekúnd.

3. Metro je považované za najkrajšie na svete (44 z 200 staníc je považovaných za svetové kultúrne dedičstvo).

4. Prvá zmienka o vybudovaní metra začala už v roku 1875. Podobný projekt bol zvažovaný v roku 1902, ale v tom čase mestská rada nariadila, že mesto by malo odmietnuť výzvu architektov, ktorí boli návrhármi tohto projektu. Každopádne, krátko po vzniku Sovietskeho zväzu bola výstavba povolená a v roku 1935 si mohli obyvatelia užiť jazdu po prvých 13 staniciach.

5. Uvažuje sa, že kameň od Serupkhov Kremlin, ruský architektonický mohument oz 16-17. storočia, bol rozobratý, aby sa použil na dekoráciu prvej stanice. Takisto sa tvrdí, že mramor, ktorý bol použitý pri stavbe metra, pochádzal z Moskovskej Katedrály Krista Spasiteľa, ktorá bola zničená v 1931.

6. Počas bombardovania cez 2. svetovú vojnu sa moskovské metro stalo, ako aj metrá v iných veľkomestách, úkrytom pre ľudí. Pol milióna ľudí si tu našlo dočasný domov. Ženy a deti spali vo vagónoch, ktoré boli odstavené cez noc.

7. Dokonca ani počas vojny sa neprestávalo s budovaním metra. 7 nových staníc bolo vybudovaných práve počas vojny. 

8. Počas prvých 20 rokov nosilo metro meno Lazar Kaganovich, čo bol Soviet, ktorý mal zodpovednosť na vystavaní metra. V roku 1955 sa premenovalo na Vladimir Lenin.

9. Existuje legenda týkajúca sa vzhľadu kruhovej línie, ktorá nebola naplánovaná v originálnom projekte. Legenda hovorí, že počas zasadnutia o budovaní metra položil Stalin hrnček kávy na mapu metra, ktorá vytvorila hnedú škvrnu okolo centra mesta. Stalin ukázal kruh murárom a nariadil vybudovať kruhovú líniu. Pravdepodobne preto vznikla kruhová línia, ktorá má na mape hnedú farbu.

10. Mnoho staníc bolo postupom času premenovaných. Rekordérom je stanica, momentálne známa ako Alexandrovsky Sad, ktorá sa nachádza blízko Kremlina. Stanica sa volala „Comintern“, „Imeni Kominterna“, „Ulitsa Kominterna“ a v rokoch 1946-1990 bola známa ako „Kalininskaya“. V 1990 bola premenovaná na „Vozdvizhenka“.

11. Kým metro cestuje po linkách moskovskej metropoly do centra, oznámenia hlása mužský hlas. Avšak, keď idete z centra, tak ich ohlasuje žena. Zjednodušuje to orientáciu pre zrakovo postihnutých.

12. V metre sa nachádza jedna fontána, ktorá je umiestnená v priechode medzi stanicami Rimskaya a Ploschad Ilyicha.

13. Moskva sa zapísala do histórie ako prvé mesto, ktoré malo stanicu metra na moste. Do dnešného dňa – Vorobyovy Gory – je jediná svojho druhu v Moskve. Počas rekonštrukcie bola stanica zatvorená na 19 rokov (1983-2002).

14. Posledných 5 rokov sa v metre uskutočňovali podzemné koncerty, vždy 15. mája, na počesť výročia metra. Nádherná akustika stanice vytvára nenahraditeľnú atmosféru.

15. V roku 2015 bolo metro vybavené umelou inteligenciou, vďaka ktorej sa dokázal znížiť počet samovrážd a nehôd. Nový systém má špeciálne senzory, ktoré upozornia rušňovodiča v prípade, keď sa nachádza osoba na koľajniciach.

16. V posledných rokoch sa vyspelý program implementoval v moskovskom metre. Okolo roku 2020 sa dĺžka metra zväčší 1,5-násobne v porovnaní s rokom 2011, pribudne 160 kilometrov koľají. V pláne je otvoriť 60 nových staníc.

Zaujímavú históriu metra v Moskve si môžete pozrieť aj prostredníctvom dokumentárneho filmu na YouTube (nejde o video nižšie, musíte kliknúť na ružový odkaz „na YouTube“). 

_____________

Autorka: Didin

Zdroj: rbth.com/arts/2016/01/19/18-little-known-facts-about-the-moscow-metro_560575

Obrázok: kremlintour.com/sites/default/files/styles/article/public/curiuos/605-moscow-metro.jpg?itok=PNwxGQCe

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.