1800-ročné rímske sochárske dielo sa vydražilo v aukcii za takmer 1 milión amerických dolárov

Táto 1800 rokov stará socha rímskeho vojenského dôstojníka sa predala v aukcii spoločnosti Sotheby’s.

Úžasná 1800-ročná socha zobrazujúca rímskeho vojenského dôstojníka bola predaná na dražbe v aukcii v Denver Art Museum za približne 930 000 dolárov. Kupujúci je obchodník s umeleckými dielami v Londýne, ktorý plánuje sochu ďalej predať.

Podľa Susan Matheson, kurátorky starovekého umenia v Galérii umenia na Yale University, socha pravdepodobne zobrazuje senátora alebo člena rímskej šľachty, ktorý viedol armádu počas vojenského ťaženia v 2. storočí nášho letopočtu.

The Denver Art Museum, nezisková organizácia, ktorá dostáva časť finančných prostriedkov prostredníctvom miestnych daní, predala sochu ako súčasť svojich zbierok, ktoré neskoršie tohto roku doplnia o umenie z Egypta. Už predtým niekoľko amerických múzeí rozpredávalo časť svojich zbierok v snahe financovať jednotlivé inštitúcie. Urobilo tak napríklad Múzeum umenia v Tolede v Ohiu a Delaware Art Museum.

Peniaze získané z predaja rímskej sochy, ktorú múzeum umenia v Denveri získalo v roku 1965 od obchodného zástupcu pre starožitnosti v Ríme, poputujú do múzejného akvizičného fondu na nákup nového umenia.

Shadia Lemusová, komunikačná manažérka pre múzeum sa vyjadrila, že podobne ako akvizície, sú aj odstúpenia a odpredaje majetku múzea štandardnou praxou pre všetky umelecké múzeá a vlastne aj múzeá celkovo. Toto umelecké dielo sa už nepovažovalo za vhodné pre zbierku múzea, pričom však finančné prostriedky získané z jeho predaja sa využijú výlučne v odbore múzea a sochárstva priamo v tomto múzeu.

Múzeum sa pridržiava štandardov priemyselných noriem Americkej asociácie múzeí a Asociácie riaditeľov múzeí (AAMD), ktoré mu pomáhajú zhodnotiť, ktoré umelecké diela by sa mali predať, ako nájsť správny spôsob predaja a ako efektívne využiť získané peniaze. Politika organizácie hovorí, že múzeum môže za určitých podmienok predávať umelecké diela, ak sa finančné prostriedky použijú na nákup nových umeleckých diel. Predaj umenia a artefaktov múzeami je však kontroverznou praxou medzi archeológmi a historikmi.

Mathesonová sama nie je s predajom tejto sochy spokojná. Je jej ľúto, že múzeum umenia v Denveri sa ju rozhodlo predať. Dúfa však, že zostane v nejakej inej verejnej zbierke.

Matheson v katalógu pre aukciu poznamenala, že socha pravdepodobne predstavuje rímskeho vojenského dôstojníka v strednom veku, ktorý má plášťom prehodený cez rameno, no pravdepodobne nebol profesionálnym vojakom, ale skôr členom elitnej senátorskej alebo jazdeckej triedy, pričom mu velenie počas konkrétneho vojenského ťaženia poskytlo príležitosť na politický pokrok alebo finančný zisk. Muž bol pravdepodobne ženatý a mal deti, a ak by bol jeho otec stále nažive, bol by hlavou domácnosti. Ak on bojoval, práve jeho manželka prevzala plnú moc nad domácnosťou aj rodinným podnikaním. Mathesonová datovala sochu do 2. storočia nášho letopočtu.

Mathesonová sa taktiež odmietla vyjadriť k tomu, či suma peňazí, ktorú získalo Denver Art Museum, bola vysoká alebo nízka. Avšak považuje sa za všeobecný fakt, že cena z aukcie je všeobecne prijatá na stanovenie spravodlivej trhovej hodnoty.

Sochu v aukcii spoločnosti Sotheby’s odkúpila spoločnosť Daniel Katz Ltd., obchodná spoločnosť v Londýne, ktorú vlastní Daniel Katz, ktorý uviedol, že sochu ponúknu ďalej na predaj.  

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/59543-roman-sculpture-auctioned-for-nearly-1-million.html

Obrázok: 1.bp.blogspot.com/-Pl5cQPC1EuA/WUrg-uYQ_PI/AAAAAAAA6IM/

VxSVyqftcNg3ZvNPlQcbj2HoUssrn0BkwCLcBGAs/s400/pwZw%253D%253D.png

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.