2000-ročný vodovod odkrytý v Jeruzaleme

Počas prác na nedávnom stavebnom projekte bola odhalená časť starovekého akvaduktu, ktorý slúžil na prepravu vody do mesta Jeruzalem pred viac ako 2000 rokmi. 

Časť tzv. Dolného akvaduktu bola objavená pri úsilí o vybudovanie novej kanalizačnej linky v modernej štvrti Umm Tuba vo východnom Jeruzaleme. Dolný akvadukt bol pôvodne postavený pred viac ako 2000 rokmi, a to kráľmi Hasmoneanskej dynastie, ktorá vládla v Judei a okolitých regiónoch od roku 140 pred n. l. do roku 37 pred n. l.. Po nej nastúpil na trón kráľ Herodes Veľký

Rozľahlý (asi 21 km dlhý) akvadukt privádzal vodu do hlavného mesta a fungoval nepretržite až do doby pred asi 100 rokmi. Dolný akvadukt začína v En Eitam Spring, ktorý sa nachádza v blízkosti troch starovekých nádrží, známych ako Šalamúnove kúpele, asi 5 km juhozápadne od Betlehema. Voda stekala kanálom po miernom svahu do Jeruzalema. Následne bola privádzaná do jeho novodobých štvrtí Umm Tuba či Sur Bahar, a ďalej na východ do Talpijot a Abu Tor.

vodovod

Spočiatku sa voda dopravovala vnútrom otvoreného kanála, no asi pred 500 rokmi (počas osmanského obdobia) bol kanál zakrytý, aby sa zabezpečila vyššia ochrana vody. Nasledujúcich takmer 2000 rokov zostal Dolný akvadukt jedným z hlavných zdrojov vody v Jeruzaleme, čo je dôvod, prečo ho panovníci mesta udržovali tak dobre zachovalý. Približne pred 100 rokmi bol kanál nahradený elektricky ovládanou sústavou pre distribúciu vody. 

Sekcia akvaduktu, nazvaná Umm Tuba, bola odkrytá zamestnancami Gihon Company Ltd., ktorí stavajú nové kanalizačné potrubie. Archeológovia vykonali výkopy v mieste ich objavu, no úrady prikázali pozostatky akvaduktu znovu prikryť, aby sa zachovala štruktúra a nedošlo k ďalšiemu poškodeniu.

Ostatné úseky rozsiahleho akvaduktu boli odkryté už v minulosti, a to v tuneloch Armon Ha-Natziv v hlavnom meste Dávidovom, na promenáde Sherover v južnom Jeruzaleme a v okolí Sultánových kúpeľov pozdĺž západnej strany hory Sion v Jeruzaleme. 

__________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj a obrázoklivescience.com/50951-ancient-jerusalem-aqueduct-uncovered.html

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.