3 000 rokov staré geoglyfy môžu zobrazovať nebesá

Jeden z geoglyfov v lokalite Peru nazvanej Pampa de las Salinas zobrazuje konšteláciu Južný kríž.

Pred viac ako 3000 rokmi bolo v dnešnej doline Chao v Peru vytvorených vtedajšími ľuďmi päť geoglyfov z uhlových hornín, ktoré tvorili vzory, nápadne sa podobajúce nebeským konšteláciám.

Tieto geoglyfy mali aj kamenné vstupné dvere, ktoré predstavovali vstup do ich vnútra. Archeológovia veria, že vtedajší ľudia týmito bránami vstupovali, aby sa zúčastnili nejakej formy obradov alebo rituálnych aktivít vykonávaných v geoglyfoch.

Týchto päť geoglyfov je súčasťou oveľa väčšej ceremoniálnej mozaiky krajiny, ktorá sa dnes nazýva Pampa de las Salinas, a ktorá pozostáva z viac ako 20 archeologických nálezísk, vrátane chodníkov, námestia a masívneho kopca nazývaného „Los Morteros“, ktorý je tvorený z pozostatkov starých budov, ako aj rýb a rastlín.

Archeológovia len nedávno mapovali a vykopávali Pampa de las Salinas a snažili sa pomôcť pochopiť tajomstvá tejto úžasnej krajiny.

Táto letecká fotografia zobrazuje horu Los Morteros s výhľadom na suchý nános Pampa de las Salinas.

Ane Cecilii Mauricio, vedúcej profesorke na Pontificia Universidad Catolica del Peru, ktorá vedie nové skúmanie tejto oblasti, sa zdá sa, že Pampa de las Salinas bola miestom, kde sa konali slávnostné obrady, pričom ho využívali všetky blízke komunity.

Napriek tomu sa vedci zmätene vyjadrujú ohľadom významu štruktúr nachádzajúcich sa v Pampa de las Salinas a nie sú si istí, čo presne na týchto miestach pred mnohými rokmi prebiehalo.

Nebeské geoglyfy

Dva z geoglyfov boli objavené v 70. rokoch minulého storočia, zatiaľ čo Mauricio a jej tím objavili tie ďalšie tri. Všetky geoglyfy boli postavené za pomoci malých hranatých hornín, ktoré vytvárali „kruhové značky rôznych veľkostí na zemi“, vysvetľuje Mauricio. Geoglyfy sa nachádzajú vo vnútri veľkých štvorhranných priestorov s rozlohou 50 metrov na 50 metrov, alebo aj väčších, a s dverami, ktoré umožňujú ľuďom vojsť.

Rozľahlé vzory sa veľmi podobajú na nebeské obrazce. Jeden z geoglyfov, ktorý bol nájdený v sedemdesiatych rokoch minulého storočia, zobrazuje astronomickú konšteláciu známu ako Južný kríž a podľa Mauricio „je pravdepodobné, že ostatné geoglyfy sú spojené so súhvezdiami, aj keď sme túto interpretáciu ešte neurobili, pretože ich ešte stále spracúvame“.  

Výskumníci si nie sú istí, kedy boli tieto geoglyfy postavené, aj keď pravdepodobne sa datujú do obdobia pred viac ako 3 000 rokmi, pretože všetky miesta v Pampa de las Salinas prestali byť používané práve v tej dobe.

Výskumný tím nenašiel žiadne artefakty na povrchu geoglyfov, čo značne znemožňuje určiť ich vek. Výskumníci ďalej plánujú používať aj termoluminescenčné datovanie, v ktorom sa meria množstvo zachytávanej energie na usadeninách geoglyfov, aby sa získala lepšia predstava o tom, aké staré sú tieto štruktúry.

Los Morteros

Najstarším miestom v oblasti Pampa de las Salinas je hora Los Morteros, ktorá sa datuje najmenej na 6000 rokov.

Mauricio uvádza, že ich výskum naznačuje, že najstaršie fázy Los Morteros súvisia s vytvorením tejto kopy prostredníctvom akumulácie organických odpadov, a to morskej fauny a rastlinných zvyškov v priestoroch s hlinenými a kamennými povrchmi. Až neskôr bola v Los Morteros postavená architektúra z tehál a potom kamenná architektúra, oba s monumentálnymi a slávnostnými charakteristikami.

Ľudia žili práve v mieste, kde bol postavený Los Morteros. Ale neskôr, keď sa miesto stalo monumentálnym, neexistuje už žiaden dôkaz o tom, že by v  Los Morteros či dokonca v celej oblasti Pampa de las Salinas žilo nejaké obyvateľstvo. Nakoniec prestalo byť Los Morteros spoločnosťou používané pred 5000 rokmi a slávnostné aktivity sa sústredili na iných nových miestach na Pampa de las Salinas.

Mauricio ešte dodala, že tím bude pokračovať v ďalšom štúdiu tohto miesta v snahe rozptýliť jeho početné tajomstvá.

_______________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/62792-peru-geoglyphs-depict-heavens.html

Obrázok: ancientpages.com/wp-content/uploads/2018/06/geoglyphsperu.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.