3 vraky lodí z rímskej éry objavili pri egyptskom pobreží

Potápači pri pobreží egyptskej Alexandrie objavili pozostatky troch vrakov rímskych lodí a taktiež sochu boha Osirisa.

Egyptskí znalci starožitností oznámili, že tesne pri pobreží Alexandrie boli objavené tri lode z rímskej éry.

Okrem vrakov našli potápači aj vyrezávaný kryštál v tvare hlavy z rímskej éry, tri zlaté mince z vlády cisára Augusta a sochu, ktorá podľa Mostafa Waziriho, generálneho tajomníka Najvyššej rady starožitností, pravdepodobne patrila bohu Osirisovi.

Osama Alnahas, šéf egyptského centrálneho oddelenia starožitností vylovených z mora, dodal, že potápači našli oveľa viac drevených dosiek a keramiky, čo naznačuje, že sa ešte môže objaviť aj štvrtý vrak.

Egyptská rada starožitností a Európsky inštitút pre podmorskú archeológiu (IEASM) spustili v septembri minulého roka pri brehoch Alexandrie posledné kolo prieskumov a vykopávok.

Potápači tiež objavili rezbársku prácu z kremeňa z rímskej éry v tvare hlavy.

Vody Alexandrie sú bohaté na potopené poklady zo starobylých miest a štvrtí, ktoré sa potopili pred stovkami rokmi, a to vďaka kombinácii faktorov, ako sú stúpajúce hladiny mora, zemetrasenia a prílivové vlny.

Počas posledných troch desaťročí francúzsky podmorský archeológ Franck Goddio, riaditeľ IEASM, viedol expedície na odhalenie podmorského mesta Heraklion, ktorý bol vstupným prístavom do Egypta pred založením Alexandrie v roku 331 pred nl. Goddiov tím tiež odhalil pozostatky mesta Canopus, kedysi známeho svojimi svätostánkami, a potopenú časť starovekej Alexandrie, nazvanú Portus Magnus.

Na týchto miestach potápači odhalili desiatky vrakov, kamenné sochy egyptských bohov a faraónov z nadživotných veľkostiach, pričom niektorí dosahovali výšku až 4,9 metra, ako aj viac pominuteľné stopy starovekého života, napríklad stopy zvierat v pôde.

_______________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/61022-3-shipwrecks-off-egypt-coast.html

Obrázok: cdni.rt.com/files/2017.11/article/5a15baebfc7e93ef2c8b4568.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.