4000-ročná predmanželská zmluva rieši neplodnosť, náhradné materstvo a rozvod

4000-ročná asýrska manželská zmluva.

Výskumníci objavili starobylé dôkazy o náhradnej starostlivosti o deti pri štúdiu asýrskej hlinenej tabule, ktorá obsahuje najstaršiu známu manželskú zmluvu s bodmi týkajúcimi sa aj neplodnosti a náhradného materstva. V zmluve sa podrobne uvádza, ako sa človek s menom Laqipum a jeho nevesta Hatala vysporiadajú, ak nebudú mať dieťa do dvoch rokov od svadby.

Existuje veľa rôznych spôsobov, ako vyriešiť problémy s neplodnosťou, napríklad aj náhradným materstvom, ako sa spomína už pred 4000 rokmi na tejto asýrskej hlinenej tabuli, popísanej klinovým písmom. Píše sa tam, že ak Hatala nebude schopná mať dieťa, kúpi si otrokyňu, ktorá bude spávať s jej manželom.

V texte sa doslovne píše: „Laqipum sa oženil s Hatalou, dcérou Enishru. V krajine (Stredná Anatólia] sa Laqipum nemôže oženiť s inou ženou, ale v meste Ašúr sa môže oženiť s otrokyňou. Ak mu žena (Hatala) nedá potomkov, ona sama zakúpi túto otrokyňu a neskôr, keď s ním už bude mať dieťa, muž ju môže predať, kdekoľvek a kedykoľvek bude chcieť.“

Je potrebné vziať na vedomie, že manželská zmluva predpokladá, že akákoľvek potenciálna neplodnosť pochádza od ženy Hataly a nie od jej manžela. V roku 2000 p.n.l. nerozumeli ešte úplne problému neplodnosti. V súčasnosti je už dobre známe, že aj muži môžu mať problémy s neplodnosťou, a to aj kvôli nízkemu počtu spermií či chronickým zdravotným problémom, ako je napríklad obezita.

Napriek tomuto starobylému nedorozumeniu však manželská zmluva dokazuje, že koncept neplodnosti nie je len chorobou nášho veku. Neplodnosť a následná náhradná starostlivosť sa spomínajú aj v Starom zákone, vrátane toho, že Sára už nemohla mať deti kvôli svojmu veku, a preto prinútila Abraháma, aby spal s egyptskou otrokyňou Hagar.

Liubov Ben-Nun, emeritný profesor na Joyce and Irving Goldman Medical School of Ben-Gurion University v Izraeli sa vyjadril, že keďže Hagar súhlasila s narodením dieťaťa v mene Sáry, môžeme ju definovať ako prvú známu náhradnú matku.

Zmluva o manželstve tiež uvádza podrobnosti v prípade rozvodu, ak by to medzi Laqipumom a Hatalou nefungovalo. Ak sa Laqipum rozhodne s ňou rozviesť, musí jej vyplatiť päť jednotiek striebra, a ak sa rozhodne rozviesť Hatala s ním, musí mu taktiež vyplatiť päť jednotiek striebra.

Výskumníci našli asýrske tabule v dnešnom Turecku na Kültepe-Kanesh, archeologickom mieste zo zoznamu svetového dedičstva organizácie UNESCO.

Archeológovia našli doteraz viac ako 23500 podobných tabúľ. Táto konkrétna je vystavená v Istanbulskom archeologickom múzeu v Turecku.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/60950-oldest-marriage-contract-infertility-surrogacy.html

Obrázok: assets.atlasobscura.com/article_images/48432/image.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.