4300-ročná stará socha zobrazuje tajomného faraóna

Socha hlavy neznámeho egyptského faraóna, objavená v starobylom meste Hazor v Izraeli, sa datuje na vek okolo 4300 rokov, kedy Egypťania budovali pyramídy. Socha sa rozpadla asi pred 3300 rokmi, pravdepodobne potom, čo izraelské sily pod vedením Jozueho zničili mesto. 

Pohľad na prednú časť vladárovej hlavy.

Výskumníci tvrdia, že socha, vykopaná a rekonštruovaná v roku 1995, prináša hneď niekoľko otázok: Ktorého faraóna zobrazuje? Prečo bola prepravovaná do Hazoru? A prečo sa zachovala až 1000 rokov, kým sa rozbila pri zničení Hazoru?

Egyptológovia Dimitri Laboury a Simon Connor sú presvedčení, že história sochy bola určite pomerne zložitá a kráľovstvo Hazoru túžilo používať a zobrazovať prestížny objekt spojený s vyobrazením egyptského kráľa.  

Zobrazená osoba má krátku a tesnú pokrývku hlavy, ktorá je pokrytá uraeom, solárnou kobrou, ktorá sa zdvíha nad čelo faraóna v starodávnej egyptskej ikonografii, a tak identifikuje túto postavu bez všetkých pochybností ako kráľa Egypta. Presvedčení sú o tom najmä Laboury, vedúci výskumný pracovník belgickej národnej nadácie pre vedecký výskum (FRS-FNRS) na univerzite v Liège a Connor, kurátor v Museo Egizio v Turíne v Taliansku.

Znaky podobné tejto hlave sú charakteristické pre 5. dynastiu (cca. 2465-2323 pred n.l.), aj keď sa zdá, že nie je možné s istotou určiť, ktorého kráľa zobrazuje hlava, ktorá bola kedysi súčasťou väčšej sochy.

Zničené mesto

Hazor bol zničený v polovici 13. storočia pred naším letopočtom, pravdepodobne izraelskou silou na čele s prorokom Jozue. Časť z Knihy Jozuovej v Biblii tvrdí, že jeho sila zničila veľkú armádu vedenú „Jabinom“, kráľom Hazoru. Jozue sa následne vrátil do Hazoru a obsadil ho, pričom jeho kráľa a všetkých obyvateľov skántril. Nezachránil sa nikto a Jozue Hazor spálil. To stojí v biblickom texte z Jozue 11: 10-11.

Či boli Izraelčania tými, ktorí zničili Hazor, je otázkou diskusie medzi učencami, ale výskum ukazuje, že mesto bolo spustošené a táto socha bola len jednou z mnohých rozbitých sôch. Trhliny na nej naznačujú, že nos bol zlomený a hlava oddelená od zvyšku sochy ešte predtým než sa rozbili. Zaujímavé je, že v tej istej lokalite nebola nájdená nijaká iná časť sochy, ku ktorej hlava pôvodne patrila.

V Hazore bolo objavených ešte niekoľko egyptských sôch, z ktorých jedna, nájdená v roku 2013, má nohy sfingy. Vzhľadom k tomu, že sa Hazor nachádza v severnom Izraeli, počet egyptských sôch a fragmentov sochy, ktoré boli na tomto mieste odkryté, je prekvapujúci aj podľa tímu odborníkov, ktorý sa nálezmi zaoberali. Zdá sa, že všetky sochy boli zničené úmyselne.  

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdrojlivescience.com/60270-ancient-statue-head-depicts-mystery-pharaoh.html

Obrázok: 3.bp.blogspot.com/-znCBh1dlVPw/WbUWeNCCNWI/AAAAAAACCGQ/

LesHDW3LgtwLMwI4vn1NHbhr9KxJyV41QCLcBGAs/w1200-h630-p-k-no-nu/Royal-head_01.png

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.