50 000 rokov stará tiára vyrobená zo slonoviny mamuta srstnatého sa našla v Denisovej jaskyni

Najväčší fragment slonovinovej tiáry, ktorý sa našiel v Denisovej jaskyni v lete, je znázornený z troch rôznych uhlov.

Archeológovia nedávno objavili pozostatky starej tiáry, ktorú nosil muž. Otázkou je, či táto koruna mala určiť postavenie jej nositeľa, alebo slúžila len ako pokrývka hlavy, ktorá upravovala vlasy.

Túto slonovinovú tiáru objavili toto leto v Denisovej jaskyni v pohorí Altaj na Sibíri. Artefakt, vyrobený z kla mamuta srstnatého, je starý približne 35000 až 50000 rokov, čiže je pravdepodobne najstarším podobným artefaktom nájdeným v oblasti severnej Eurázie.

Zistenia, ktoré najprv uviedli v The Siberian Times, zatiaľ neboli publikované vo vedeckom časopise, ale autori plánujú svoju správu na uverejnenie predložiť v budúcom roku.

Tiáry alebo čelenky „vyrobené z kostí, parohov alebo mamutích klov sú jedným z najrôznejších typov osobných ozdôb známych v mladom paleolite severnej eurázie,“ povedal Alexander Fedorchenko, juniorský výskumník na oddelení archeológie kamennej éry na Inštitúte archeológie a etnografie Sibírskej pobočky Ruskej akadémie vied.

Staroveká tiára bola objavená v Denisovej jaskyni v pohorí Altaj na Sibíri. V tejto jaskyni sa prvýkrát objavili pozostatky vyhynutého ľudského druhu, Denisovanov.

Mladý paleolit, alebo koncové roky kamennej doby, začal asi pred 40000 rokmi. Okrem mamutej slonoviny sa v tejto dobe artefakty tvorili z množstva iných surovín, napríklad z mäkších kameňov, tubulárnych kostí zvierat a vtákov, zubov cicavcov a škrupín zo sladkovodných mušlí a či pštrosích vajec.

Fedorčenko sa vyjadril, že boli na jednej strane veľmi prekvapení, keď našli túto jedinečnú tiáru, ale na strane druhej strane, keďže pracujú v Denisovej jaskyni, musia byť pripravení na akékoľvek, dokonca aj na oveľa prekvapivejšie vedecké objavy.

Denisova jaskyňa je známa tým, že najprv odhalila pozostatky vyhynutého ľudského rodu Denisovcov. Tiára sa objavila v tej istej vrstve južnej komory jaskyne, kde sa našiel aj 40000 rokov starý zub dospelého jedinca. Aj keď sa tam neobjavili pozostatky žiadneho iného ľudského druhu, vedci môžu len predpokladať, že všetky objavy patria k Denisovcom.

Vytvorenie tiáry

Paleolitickí obyvatelia jaskyne museli pri výrobe tejto ozdoby zvládnuť niekoľko krokov. Najprv bolo potrebné získať mamutiu klu a odobrať ju z mamuta. Následne ju pravdepodobne narezali na tenšie kúsky, ktoré máčali vo vode, aby sa dali tvarovať. Potom ju už len spracovávali tvarovaním, škrabaním, rezaním, brúsením, vŕtaním a leštením slonoviny.

Ak sa táto novoobjavená tiára používala ako ostatné podobné ozdoby z rovnakej doby, nájdené vo východnej Európe a východnej Sibíri, tak a jej konci boli pravdepodobne vyvŕtané otvory, cez ktoré sa  nejakým povrazom alebo popruhom pripevnila k hlave. Najväčší fragment, ktorý sa našiel a tvoril tretinu celej tiáry, mal na jednej strane polovicu otvoru. Aj keď na tomto fragmente to nie je vidieť, vonkajšie časti takýchto ozdôb boli často zdobené rytinami alebo inými „komplexnými ozdobami“.

Fedorčenko a jeho spolupracovníci sú si relatívne istí, že išlo o tiáru, pretože po prvé, dĺžka najväčšieho nájdeného fragmentu 15 cm je príliš veľa na to, aby sa jednalo o náramok. Po druhé, tiára má ohyb, ktorý je tvarovaný tak, aby zapadol do spánkovej časti dospelého jedinca. Práve kvôli jej rozmerom predpokladajú, že išlo o ozdobu určenú pre muža s pomerne veľkou hlavou.

Pri pozorovaní nálezu pod mikroskopom sa našli aj „stopy používania“, ako sú škrabance, mikroskopické stopy poškodenia, odreniny a vyleštené časti, ktoré pravdepodobne vznikli v dôsledku nosenia v kontakte s organickým materiálom, napríklad pokožkou.

Vedci zatiaľ nevedia, či táto ozdoba predstavovala zvláštny status svojho nositeľa, alebo išlo len o bežnú čelenku, ktorá držala vlasy. Avšak väčšina doteraz objavených podobných ozdôb z archeologických miest na Sibíri a v Európe je často označená čiarami, bodkami a rôznymi inými kresbami, ktoré naznačujú osobitnú úlohu týchto objektov v kultúre mladého paleolitu. Mohli dokonca byť aj označením rodiny alebo kmeňa.

V tomto roku sa v Denisovej jaskyni našli aj ďalšie zaujímavé artefakty, ako je prsteň zo slonoviny, kostná ihla a korálky. Tieto nové artefakty spolu s tiárou umožnia úplnejšiu rekonštrukciu zvláštností života obyvateľov z mladého paleolitu v Denisovej jaskyni.


___________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/64297-ancient-woolly-mammoth-tiara-denisova-cave.html

Obrázky: siberiantimes.com/PICTURES/SCIENCE/Woolly-mammoth-tiara/3.jpg

s1.ziareromania.ro/?mmid=bbfef55ebac60a672d

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.