7 divov sveta – Pyramídy v Gíze

Rozhodol som sa pre Vás spracovať menší seriál s tématikou starovekých divov sveta. Ako všetci vieme, ich zoznam spísal okolo roku 120 pred n. l. grécky básnik Antipatér zo Sidónu. Je zaujímavé, že tento súpis sa zachoval až do dnešných čias.

Prvým divom sú samozrejme egyptské pyramídy. Nachádzajú sa v Gíze, na opačnom brehu rieky Níl od Kahíry. Slúžili ako hrobky pre vtedajších vladárov a ich rodiny. Najväčšia z nich je pripisovaná faraónovi Chufeovi (grécky Cheops). Dokončená bola okolo roku 2580 pred Kr. Po nej pribudli ešte ďalšie štyri, jedna pre jeho syna, druhá pre vnuka a dve pre ich manželky (ktoré boli menšie). Tá, ktorá patrila jeho synovi, je zdanlivo väčšia, keďže stojí na vyššie položenom mieste.

Stavba pyramídy

Zo začiatku sa mnohí domnievali, že táto mega stavba bolo záležitosťou otrokov. Dnes však väčšina vedcov verí, že na stavbe sa podieľali slobodní roľníci a to v dobe, kedy Níl zaplavil ich polia. Stavba spomínanej veľkej pyramídy trvala viac než 20 rokov a pracovalo na nej okolo 100 000 mužov. Postavená bola približne z dvoch miliónov kamenných  kvádrov (každý z nich vážil okolo 2,5 ton). Na miesto určenia boli dopravované za pomoci rámp a pák. Keďže nepoznali niečo ako vodováha, na niveláciu vyhĺbili kanáliky, ktoré naplnili vodou z Nílu, aby mohli zmerať jej základ. Nakoniec ju pokryli bielym vápencom. Po postavení merala 147 metrov. Jej steny sú otočené na východ, západ, sever, juh. Od týchto strán sa odchyľujú o nie viac ako 5ْ .  Ako sa im to podarilo zostáva záhadou. Dosiahnuť takúto presnosť, iba s nepatrnou odchýlkou, by bol problém aj v súčasnosti.

Dnes pyramíde chýba vrchol a taktiež sa na nej už nenachádza vápenec (časom bol strhnutý a použitý na iné stavby). V súčasnosti je jej výška už len 137 metrov, obvod meria 230 metrov. Pohrebná komora sa nachádzala vo výške 42 metrov nad úrovňou terénu a bola dobré zamaskovaná.

Podobným spôsobom boli vystavané aj ostatné pyramídy.

Alternatívne teórie

Všetko, čo som vyššie napísal, je oficiálny názor väčšiny dnešných vedcov. No dosť ľudí ho spochybňuje. Jednou z najpopulárnejších teórii je tá, že boli postavené nejakou mimozemskou civilizáciou. Niektorí taktiež veria, že pyramídy boli postavené iba za tým účelom, aby sa vtedajší ľudia priblížili bohom, ktorí boli vlastne návštevníci z iných planét. Mimozemské teórie spopularizoval hlavne E. von Däniken, ale aj seriál Votrelci dávnoveku. Z českých autorov vyniká v mimozemských teóriách ohľadom pyramíd Ludvik Souček.

Slávny spisovateľ Arthur Conan Doyle (otec Sherlocka Holmesa) veril, že všetky pyramídy sú dielom atlantskej civilizácie. Ruskí vedec Andrej Skljarov zasa tvrdí, že niečo mohli skutočne postaviť Egypťania, ale za vzor im museli slúžiť stavby, ktoré postavila nejaká civilizácia pred nimi.

Ďalšou vecou je, že z energetického hľadiska predstavujú pyramídy pomerne zaujímavú štruktúru – ako keby sústreďovali energiu do seba. Preto sa o ne dodnes zaujímajú aj rôzny ezoterici, mágovia a im podobní. 

Záver

Či už veríte oficiálnym alebo niektorým z alternatívnych teórií, na neodvolateľnosti pyramíd to neuberá. Ak dokázali kedysi fascinovať, tak dnes to platí tisícnásobne. Snáď sa raz príde na nejaké vysvetlenie, ktoré bude prijateľné pre všetkých.

Autor: Tomáš Karľa

Zdroje:

1. 7 Divů Světa (Reg Cox, Neil Morris; ISBN 80-7176-541-4)

2. Tušení stínu (Ludvik Souček)

3. podnikatelstvo.sk, fodor.sk, referaty.atlas.sk, suenee.cz 

Obrázky: awams.com, traveleye.com

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.