7 neuveriteľných vynálezov „Winstona Churchilla“

churchillNasledujúce vynálezy budú možno vyzerať ako vystrihnuté zo sci-fi filmov, ale ide o skutočné návrhy, ktoré boli vyvinuté v britskom vojnovom laboratóriu pred viac ako 70 rokmi. Ministerstvo obrany 1, známe tiež ako „Churichillovo hračkárstvo“, bolo tajné laboratórium na vývoj zbraní. Založil ho Winston Churchill v roku 1939, pretože pevne veril v dôležitosť vedy a techniky pri vedení vojny. Povzbudzoval svojich vedcov, aby experimentovali a vymýšľali aj absurdné vynálezy, ktoré možno navždy ostatnú iba na papieri. Niektoré boli ale tak úspešné, že hrali dôležitú úlohu v ukončení 2. svetovej vojny.

1. Panjandrum: Obrie koleso pokryté raketami

Po roku 1942 bolo na Atlantickom vale postavené nacistami robustné opevnenie, ktoré malo slúžiť k obrane proti predpokladanej Spojeneckej invázii. Pre Spojencov to predstavovalo významnú prekážku. Potenciálnym riešení bolo vytvoriť niečo, čo umožní dostatočne veľké porušenie tohto opevnenia. S riešením prišiel jeden z Churchillových vojenských tankových vynálezcov. Panjandrum bola nepravdepodobne vyzerajúca zbraň skladajúca sa z dvoch veľkých drevených kolies s tonou výbušnín uloženou medzi vnútornými nápravami. Kordit v raketách by tieto kolesá poháňal predpokladanou rýchlosťou až 97 km za hodinu, čo je aj bez smrtiacej sily výbušnín dosť hrozné, keď zvážime, že panjandrum by vážil asi 1 800 kg. Po rozsiahlych štúdiách mal prototyp katastrofálne záverečné testy, v ktorých nebezpečne vybočil z kurzu a rozpadol sa v mori. Tento projekt bol okamžite uzavretý.

2. Time pencil: Skrytá rozbuška namierená na Führera

Tento vynález je inak známy ako „pero s rozbuškou“ alebo úradne ako „Switch, Number 10, Delay“. Išlo o zbraň v tvare pera s časovou poistkou a fľaštičkou chloridu meďnatého na jednom konci. Pre jeho aktiváciu sa musela fľaštička rozdrviť tak, aby chlorid meďný začal rozpúšťať kovový drôt. Akonáhle sa drôt rozpustil, uvoľnil pružinu, ktorá poháňala úderník dolu do dutiny trubice, a tá odpálila výbušninu. Takéto „perá“ sa vo veľkom používali počas tajných operácií SAS v Afrike. Jedna z takýchto rozbušiek bola použitá 20. júla 1944 pri pokuse o atentát na samotného Hitlera.

3. Prísavná mína: Podvodná mína pripojená na človeka

Myšlienka využiť na upevnenie nálože ľudské „torpédo“ vznikla na konci 1. svetovej vojny. Churchillova verzia pozostávala z pripevnenia bomby na „žabích mužov“, ktorí použili v tom čase najsilnejší magnet vážiaci okolo 2 kg, aby pripojili výbušninu na nepriateľskú loď. Vzniknutá diera v trupe znamenala potopenie lode. Takéto míny boli použité vo vojne a mali zničujúce účinky. Jednotky britskej armády (Allied comandos) takto zničili alebo vyradili z prevádzky sedem japonských lodí v Singapurskom prístave v roku 1943.

4. Projekt Habbakuk: Obrovský ľadovec ako lietadlová loď

Oceľ a hliník boli počas vojny luxus, preto vynálezca Geoffrey Pyke, ktorý pracoval na COHQ (Combined Operation Headquarters), hľadal iné spôsoby. Uvedomil si, že odpoveďou je ľadovec, presnejšie obrovská flotila vybudovaná na ľadovci, na ktorom by mohla byť i letisková dráha. Problémom bolo, že ľadovce majú tendenciu prevrátiť sa. Pykeovou odpoveďou bola kombinácia buničiny a ľadu, ktorú nazval „pykrete“. Tak by sa loď nepotopila a bola by oveľa silnejšia ako samotný ľad. Tiež by sa nerozbila a jednoducho by sa mohol do nej vyrezávať požadovaný tvar. Avšak tento projekt sa nikdy nezrealizoval. Pyke narazil na rad technických problémov, ktoré v konečnom dôsledku aj tak vyžadovali použitie ocele.

5. Lepkavá bomba: Smrtiaca výbušnina, ktorá nás nemôže predbehnúť

Išlo o druh granátu skladajúci sa zo sklenenej gule naplnenej viac ako pol kilogramu nitroglycerínu, ktorá bola obalená vo veľmi lepkavom lepidle. Všetko to bolo uzavreté v kove. Jeho rukoväť obsahovala päťsekundovú poistku a zatvárací špendlík. Keď sa poistka vytiahla, uvoľnil sa kovový kryt a odhalilo sa lepidlo. Teoreticky by sa táto lepkavá bomba mohla prilepiť na prechádzajúci tank, ale prax ukázala, že ide o príliš špinavú a mokrú prácu. Napriek tomu bolo v rokoch 1940 až 1943 vyrobených a použitých 2 500 000 kusov.

6. Nepravý prístav: Umožnil sa dostať na breh aj tankom

„Mulberries“, čiže Moruša alebo nepravé prístavy, ako boli inak známe, boli prenosné a dočasné prístavy používané špeciálne v 2. svetovej vojne na pomoc Spojencom pri vykladaní ťažkého nákladu súvisiaceho s inváziou. Vo vojnových rokoch by akýkoľvek pokus zakotviť pri atlantickom pobreží západnej Európy vyžadoval použitie francúzskych prístavov. Nebolo však možné, aby Spojenci len tak jednoducho prenikli do nacistického Atlantického valu. Napriek tomu mali byť Moruše prevezené a zostavené pri francúzskom pobreží, aby poskytovali mobilné prístavy vrátane žeriavov, ciest a móla. „ Mulberry A“ a Mulberry B“ boli úspešne použité pri invázii v Normandii v júni 1944. Americká „Mulberry A“ bola zničená búrkami, ale Britská „Mulberry B“ slúžila po dobu 6 mesiacov, kým nebola vyradená z prevádzky.

7. „The PIAT“: Delostrelecká paľba jedného muža

V polovici 2. svetovej vojny boli nepriateľské tanky stále dobre obrnené. A to do takej miery, že odolávali zastaraným granátometom pechoty. The PIAT (The Projector, Infantry, Anti-Tank) bol prenosný mínometný systém, ktorý dokázal pomocou silného plameňa vyhodiť 1,1 kg bombu do vzdialenosti až 110 metrov. Britským silám boli prvýkrát vydané v roku 1943 a používali sa do konca vojny. Aj keď nebol tento systém úplne spoľahlivý, dokázal spôsobiť výbuch nepriateľských tankov.

______________

Autorka: Ing. Lucia Mičechová

Zdroj: historyanswers.co.uk/inventions/7-unbelievable-inventions-from-churchills-secret-war-lab/

Obrázok: a3.files.biography.com/image/upload/c_fit,cs_srgb,dpr_1.0,h_1200,q_80,w_1200/MTE5NTU2MzE2MTg0NzQxMzg3.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.