8 slávnych zázračných detí

Mnoho vplyvných historických postáv sa zviditeľnilo už v skorom ranom veku, pričom slávu a kariéru si vybudovali poväčšine v oblasti umenia a vedy. Magistra História pripomenie v tomto článku 8 zázračných detí, ktoré zanechali v dejinách neprehliadnuteľnú stopu.

1. Wolfgang Amadeus Mozart

mozartZázračné dieťa narodené v Rakúsku zvládlo najskôr hru na čembalo, a to už vo veku troch rokov. V piatich skomponoval Mozart svoju prvú hudbu. Kým dospel, stihol napísať niekoľko koncertov, sonát, opier a symfónii. Wolfgang a jeho taktiež hudobne nadaná sestra Maria Anna cestovali naprieč celou Európou, aby si upevnili postavenie a získali dobré meno na kráľovských dvoroch či verejných koncertoch. Od Bavorska až po Paríž diváci žasli nad schopnosťami zázračného dieťaťa, ktoré dokázalo improvizovať a hrať na klavír so zaviazanými očami, alebo s jednou rukou preloženou cez druhú. Počas 1764 medzipristátí v Londýne bol Mozart dokonca testovaný a kontrolovaný britským právnikom a prírodovedcom Dainese Barringtonom, ktorý bol omráčený schopnosťami osemročného dieťaťa. Wolfgang sa nakoniec stal jedným z európskych najslávnejších a najznámejších skladateľov, aj keď jeho život bol ukončený predčasnou smrťou vo veku 35 rokov. Dovtedy však stihol napísať viac ako 600 hudobných skladieb.

2. Enrico Fermi

Predtým, ako mu bola  udelená Nobelova cena za jeho prácu na rádioaktivite v jadrovom veku, bol považovaný Enrico Fermi za zázračne nadané dieťa v matematike a fyzike. Taliansky rodák už ako chlapec vykazoval známky fotografickej pamäti. Ako desaťročný trávil svoj voľný čas rozmýšľaním nad geometrickými dôkazmi a budovaním elektromotorov. Potom, čo mu nečakane zomrel brat v roku 1915, trinásťročný Enrico utápal svoj žiaľ, zahĺbený do kníh o trigonometrii, fyzike a teoretickej mechanike. V roku 1918 ho prijali na univerzitu v Pise, na doktorandskú úroveň, a to na základe prijímacej eseje, ktorá vyriešila parciálnu diferenciálnu rovnicu vibračnej tyče. Fermi dosiahol najvyššie vzdelanie predčasne, iba vo veku 21 rokov. Neskôr vykonal priekopnícke experimenty v bombardovaní neutrónov a nukleárnych reťazových reakciách a stal sa jedným z hlavných fyzikov utajovaného výskumného programu Manhattan, ktorý vyvíjal atómovú bombu.

3. Sor Juana Inés de la Cruz

Sor Juana Inés de la Cruz sa narodila v Mexiku v roku 1651. Čítať sa naučila už ako batoľa a rýchlo prečítala všetky knihy v knižnici svojho dedka. Napriek tomu, že jej bolo odopreté formálne vzdelanie kvôli jej pohlaviu, začala už ako osemročná písať náboženskú poéziu a neskôr sa sama naučila latinsky, vraj len v 20 lekciách. Počas dospievania tiež študovala grécku logiku a naučil sa aj aztécky jazyk zvaný Nahuatl. Juanina reputácia génia bola potvrdená na súde Viceroy v Mexico City. Keď mala sedemnásť rokov, bola testovaná porotou, zloženou z 40 univerzitných profesorov, pričom všetci do jedného boli šokovaní jej hlbokými znalosťami filozofie, matematiky a histórie. Ako zázračné dieťa vstúpila do kláštora vo veku 20 rokov a strávila zvyšok svojho života ako kláštorná mníška. Pokračovala v štúdiu a nakoniec sa etablovala ako jedna z najobľúbenejších autorov 17. storočia v divadle, poézii a próze. Je vyobrazená aj na 200 peso v Mexiku.

4. Pablo Picasso

Ako syn maliara držal Pablo Picasso štetec v ruke už od útleho veku. Budúca legenda umenia vraj vedela maľovať skôr ako hovoriť, pričom jeho matka tvrdila, že keď konečne prehovoril, žiadal ceruzku. Picasso namaľoval svoju prvú olejomaľbu, keď mal deväť rokov. Jeho schopnosti čoskoro prekonali aj schopnosti jeho otca. Vo veku 14 rokov ho prijali na prestížnu umeleckú školu v Barcelone. Len o rok neskôr dokončil svoje slávne „Prvé prijímanie“, prekvapivo zrelé dielo, ktoré bola verejne vystavené. Obraz patril k prvým z viac ako 22.000 umeleckých diel, ktoré Picasso vytvoril počas svojej 80 rokov trvajúcej kariéry. Jeho matka často vravievala: „Ak sa staneš vojakom, buď generálom. Ak sa staneš mníchom, buď pápežom.“ A Picasso to neskôr doplnil: „Namiesto toho som sa stal maliarom a skončil ako Picasso.

5. Blaise Pascal

Blaise Pascal sa narodil v roku 1623 vo Francúzsku a mladosť strávil doma, kde ho súkromne vyučoval jeho otec. Starší Pascal vykázal z domu všetky texty o matematike, aby sa jeho syn najprv zameral na jazyky, ale ešte len dvanásťročný mladý Blaise tajne vynašiel svoju vlastnú terminológiu a nezávisle na sebe objavil takmer všetky geometrické dôkazy ako Euklid. Jeho matematický génius v ňom už len rástol.V šestnástich napísal tak pokročilú esej o rezoch kužeľom, že známy filozof René Descartes bol presvedčený, že jej tajným autorom je jeho otec. V devätnástich navrhol a skonštruoval mechanickú kalkulačku známu ako „Pascaline“. Pascal pokračoval v bádaní a experimentoch so správaním sa všetkého v mechanike tekutín a neustálom pohybe pri atmosférickom tlaku. Zaujímal sa aj o filozofiu náboženstva. Pred smrťou vo veku 39 rokov objavil slávnu „Pascalovu stávku“, ktorá používa teóriu pravdepodobnosti na opodstatnenie viery v Boha.

6. Arthur Rimbaud

Vagabund – básnik Arthur Rimbaud je často vyzdvihovaný ako jeden z mála literárnych zázrakov v dejinách. Už ako študent vyhrával rôzne súťaže a získaval ceny. Tento Francúz publikoval svoju prvú prácu v roku 1870, a to vo veku 15 rokov. Bolo to predtým, než utiekol do Paríža a zviditeľnil sa ako spisovateľ a burič. Rimbaud vytvoril svoje rané dielo „Drunken Boat“ (Opitá loď), keď mal len šestnásť. O tri roky neskôr napísal „Sezóna v pekle“, čo je halucinogénna báseň v próze, ktorá pomohla pripraviť pôdu pre surrealistické hnutie. Jeho život bol plný drog a alkoholu, poháňaný milostným vzťahom s kolegom básnikom Paulom Verlainom. Uznanie získal aj od Victora Huga, ktorý ho údajne prezýval „nemluvňa Shakespeare“. Rimbaudove práce neskôr ovplyvnili Jacka Kerouaca, Boba Dylana a mnoho ďalších, aj keď tento dospievajúci fenomén prestal úplne písať už ako 20 ročný. Neskôr sa potuloval po Strednom východe a Afrike, kde pracoval ako obchodník a pašerák zbraní, než umrel na rakovinu vo veku 37 rokov.

7. Clara Schumann

Hudobníčka Clara Schumann, narodená v Nemecku, neprehovorila až do veku štyroch rokov. Avšak už ako sedemročná trávila až tri hodiny denne cvičením hry na klavír. Desaťročná začala skladať svoje vlastné diela, pričom jej koncertný debut sa dostavil v roku 1830 vo veku 11 rokov. V roku 1831 sa Clara Schumann vydala na svoje prvé turné po Európe, kde získala pozitívny ohlas od Chopina a Liszta. Publikum uchvátila svojou schopnosťou prehrať skladby len z pamäti. Mladá virtuózka sa neskôr v roku 1840 vydala za skladateľa Roberta Schumanna. Konvencie búrala aj tým, že pokračovala v písaní a tvorení aj potom, čo porodila a vychovávala deti. V čase jej smrti (rok 1896) mala za sebou šesť desaťročí ako profesionálna hudobníčka, ktorá odohrala viac ako 1300 verejných koncertov.

8. Jean-Francois Champollion

Tajomstvo staroegyptských hieroglyfov by nikdy nebolo odhalené, ak by neexistovalo zázračné dieťa Jean – Francois Champollion. Narodil sa vo Francúzsku v roku 1790 a už odmala vykazoval prirodzený talent na jazyky, pričom zvládol latinčinu, gréčtinu, arabčinu, hebrejčinu, sýrčinu, sanskrt a koptčinu. To ešte ani nedosiahol pubertu. Champollion prezentoval svoju prvú akademickú štúdiu ako šestnásťročný a už ako devätnásťročný učil dejepis v škole v Grenobli. Začiatkom roku 1820 tento mladý polyglot obrátil svoju pozornosť k rozlúšteniu záhady Rosetskej dosky. Čoskoro ako prvý filológ uznal, že symboly staroegyptských hieroglyfov sú zároveň piktografické i abecedné, čo znamenalo prielom, ktorý sa ukázal byť kľúčom k rozlúšteniu kódu dlho strateného a zabudnutého jazyka.

___________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: history.com/news/history-lists/8-famous-child-prodigies

Obrázok: cs.mcgill.ca/~rwest/link-suggestion/wpcd_2008-09_augmented/images/840/84047.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.