8000 rokov staré skalné umenie obsahuje najstaršie obrázky psov na svete

Na skalných stenách a svahoch na Arabskom polostrove sa objavili osemtisícročné lovecké scény, ktoré dokonca zobrazujú aj niekoľko psov na vôdzkach. Tieto vyobrazenia ako najstaršie archeologické dôkazy o „kontrolovaných“ psoch dokazujú, že ľudia ovládali a cvičili psy ešte predtým, ako sa usadili do poľnohospodárskych komunít.

Psie vyobrazenia pochádzajú zo skalných stien Shuwaymis a Jubbah v severozápadnej Saudskej Arábii. Pri dokumentovaní tisícok skalných umeleckých diel objavila Maria Guagnin, archeologička v Inštitúte Maxa Plancka pre výskum ľudských dejín v Nemecku, až 156 psov v Shuwaymis a 193 v Jubbah.

Psy na rytinách sú veľmi podobné modernému kanaánskemu plemenu psa, majú vztýčené uši, krátky ňufák a skrútený chvost, pričom vyzerajú inak ako hyeny a vlky, ktoré sú znázornené inde na skalných vyobrazeniach.  

Väčšinou sú psy zobrazené pri tom, ako ľuďom pomáhajú loviť levy, kozorožce, gazely, kone a inú korisť. Niektoré psi sú zobrazené na vôdzkach, prichytených k pásu lovcov, ktorí tak mali voľné ruky, aby mohli strieľať šípy. Výskumníci špekulovali aj o tom, že tieto pripevnené psy môžu byť práve mladé psy v tréningu, či staršie psy, ktorým hrozí zranenie alebo ide o psov s výborným čuchom, o ktorých by bola škoda prísť.  

Toto vyobrazenie zo skalnej steny, objavené v Saudskej Arábii, ukazuje poľovníka so psami, a pravdepodobne aj niekoľko vôdzok, ktoré sa tiahnu od pásu lovca až po scénu s lovcom, veľkým koňom a ôsmimi psami.

Tento nález naznačuje nielen to, že niektoré ľudské populácie ovládali svoje poľovnícke psy skôr ako sa predpokladalo, ale že psi môžu vykonávať rôzne poľovnícke úlohy, pričom niektoré môžu byť použité iba na vysledovanie koristi podľa zápachu, zatiaľ čo iné sú zvyknuté na skupinové útoky, alebo na ochranu svojich ľudských „pánov“ lovcov, prípadne sa môžu použiť na dovlečenie úlovku späť do tábora.

Genetické a archeologické dôkazy naznačujú, že psy boli domestikované z predka šedého vlka pred najmenej 15 000 rokmi a možno už pred 40 000 rokmi. Archeológovia stále diskutujú o tom, kedy a kde sa to stalo, a ako ľudia ovládali psy alebo ako ich využívali na lov.

Skalné umenie zo Shuwaymisa a Jubbaha dopĺňa niekoľko kúskov tejto hádanky. Obrázky nie sú priamo datované, ale Guagnin odhaduje, že sa datujú o 8000 rokov dozadu – alebo možno dokonca aj 9000 rokov, teda do obdobia pred neolitom, ešte pred začiatkom poľnohospodárstva. To by znamenalo, že domáci psi boli na Arabskom polostrove oveľa skôr, než sa doteraz predpokladalo. Najstaršie doteraz známe vyobrazenie psa sa datuje do štvrtého tisícročia pred naším letopočtom a bolo objavené v terajšom Jemene.

Novonájdené zobrazenie súperia o prvenstvo s 8000-ročnými vyobrazeniami psov na keramike z Iránu, ktoré boli doteraz považované za najstaršie zobrazenia psov. Avšak práve tieto nové lovecké scény sú jednoznačným unikátom, keďže nikde v archeologických záznamoch po celom svete neboli predtým zachytené dôkazy o vôdzkach pre psy.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/60982-oldest-images-of-dogs-on-leashes.html

Obrázok: i.kinja-img.com/gawker-media/image/upload/s–RhEoF2yR–/

c_scale,fl_progressive,q_80,w_800/mphlm9b0ftmozgrdxo7t.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.