Ada Lovelace – prvá programátorka na svete

ada_lovelaceTo, že prvým počítačovým programátorom na svete bola viktoriánska žena, je pozoruhodné samo o sebe, ale skutočnosť, že bola navyše dcérou jedného z najznámejších básnikov, dodáva tomuto príbehu neuveriteľnú farbu. Je zarážajúce, že na jej meno sa akosi zabúda. Ada Lovelace, narodená v roku 1815, nie je meno, ktoré by malo rovnakú úctu alebo uznanie ako Alan Turing, Charles Babbage alebo Tim Berners-Lee, všetko inovátori v technológiách. Napriek tomu predstavila Ada ako prvá potenciál, ktorý môžu mať moderné počítače, predpovedala technologickú revolúciu, a preto ju mnohí považovali za vizionárku, niektorí dokonca za proroka.

Ada a jej predkovia

Pochopenie Adiných predkov a jej detstva je kľúčom k tomu, ako môže hrať historická postava významnú úlohu pri vzniku a vývoji počítača. Jej matka Anne Isabella „Annabella“ Byron nechcela, aby bola Ada ako jej otec, známy básnik Lord Byron. Bol to búrlivák náchylný k zmenám nálady. Annabella sa bála, že Ada zdedí nestabilitu svojho otca a jej obavy neboli úplne neopodstatnené. Anabella vychovávala svoju dcéru tak, aby sa vedela kontrolovať, vedela aplikovať logiku a vôbec sa neznepokojovať pocitmi a emóciami rovnakým spôsobom ako jej otec. Napriek Annabelliným snahám sa ukázalo, že všetko sa jej nepodarilo úplne potlačiť. Vo veku 12 rokov mala Ada neobvykle vedeckú myseľ a stala sa posadnutá myšlienkou naučiť sa lietať. V nádeji dosiahnutia tejto vznešenej ambície podnikla rozsiahly metodický výskum materiálov, ktoré by mohli byť použité na výrobu krídel. Naviac študovala pre inšpiráciu i vtáky a hmyz. Svoje zozbierané poznatky označila ako „Flyology“. Annabella spočiatku povzbudzovala nadšenie svojej dcéry pre vedu a výskum, keď však pochopila, že ide o posadnutosť, prinútila svoju dcéru s týmto projektom skončiť.

Vplyv výchovy

Annabellina výchova pevne zakorenená v logike inšpirovala Adu k záujmu o matematiku a prejavilo sa to mnohými (občas podivnými) spôsobmi. Časť Adinho „vzdelávania“ pozostávalo z aktivity navrhnutej na „sebaovládanie“. Cieľom tejto aktivity bolo vydržať iba tak ležať po dobu niekoľkých hodín. Annabella nemala veľkú materinskú silu a výchovu svojej dcéry odovzdala babičke Judith Millbank. Judith však zomrela, keď mala Ada 6 rokov. Od tej doby sa o Adu starali rôzne pestúnky a neskôr lektori, ktorých vyberala a schvaľovala Annabella.

Adin otec

Lord Byron opustil Annabellu dva mesiace po narodení dcéry a odišiel do Talianska. Jeho manželstvo sa náhle skončilo kvôli škandalóznym chýrom o romániku medzi Byronom a zboristkou, nespočetným finančným ťažkostiam, no hovorí sa aj o násilí a zneužívaní. V roku 1823 sa zaoberal prípravami na pomoc gréckemu povstaniu proti tureckej nadvláde. O rok neskôr v Grécku zomrel. Ada mala vtedy len osem rokov. Tí dvaja sa nikdy nestreli.

Adine vzdelanie

Matematická vášeň Adinej matky znamenala, že Ada musela zniesť niektoré neortodoxné metódy v detstve a dospievaní, ale získala aj mimoriadny dar, vzácny u žien v 19. storočí, komplexné matematické vzdelanie. Adiny učitelia boli rôzni akademici a poprední intelektuáli toho obdobia. Medzi najvýznamnejších určite patrí William Frende, preslávený sociálny reformátor, rodinný lekár William King a možno najviac pozoruhodným učiteľom bola Mary Somerville, prvá žena, ktorá sa stala členom Kráľovskej astronomickej spoločnosti a rovnako študovala i matematiku.

Ada a jej spriaznená duša

Päť rokov po obsedentnom výskume lietania sa Ada stretla s mužom, ktorý sa stal neoddeliteľnou súčasťou jej života, a to najmä pre svoju intelektuálnu činnosť. Charles Babbage bol technologický inovátor a vytvoril „Analytical Engine“ – zariadenie považované vo všeobecnosti za prvý počítač. Babbage mal 42 rokov, ale i napriek vekovému rozdielu (vyššiemu ako 20 rokov) bolo priateľstvo medzi nimi silné. Toto priateľstvo im poskytovalo potešenie a intelektuálnu stimuláciu, ktorá priniesla svetu doteraz najväčší revolučný vynález – počítač. Babbage pracoval pod vedením britskej vlády na stroji s názvom „the Difference Engine“, ale „Analytical Engine“ bolo niečo oveľa zložitejšie. „Difference Engine“ bol v podstate kalkulátor zostrojený na to, aby sa odstránili nepresnosti a omyly ľudí. „Analytical Engine“ by mohol vykonávať zložitejšie výpočty presahujúce číslice. To bolo po prvýkrát, kedy bol takýto stroj zostrojený, nieto navrhnutý.

Adina práca

Babbage nemohol zabezpečiť financovanie výskumu svojho nového stroja, kým posledný projekt zostal nedokončený. Jeho odhodlanie pokročiť v „Analytical Engine“ ho však motivovalo, až sa mu v Taliansku podarilo nájsť primeraný príjem. V roku 1842 taliansky matematik Luigi Menabrea publikoval esej o funkciách Babbageho stroja. Text bol však vo francúzštine a Adin talent na jazyky spolu s jej matematickým pochopením z nej robili ideálneho kandidáta na preloženie textu pre Babbageho. V priebehu deviatich mesiacov ho preložila. Monografia bola cenná, ale v porovnaní s Adinými dodatkami mohla len „blednúť závisťou“. Sám Babbage Ade navrhol, aby niečo pridala, ak to uzná za vhodné. Ada dokument nielen preložila, ale ho aj rozšírila do dĺžky, hĺbky i štylistiky. Jednou z najčastejšie citovaných viet je: „Analytical Engine tká algebraické vzory rovnako ako Jacquardov tkáčsky stroj kvety a listy.“ Je to vyslovene ženská slovná hračka, ktorá strategicky rozptyľuje od zdĺhavého technického textu. Väčšina textu je však čisto vedecká a monografia by sa nemusela hanbiť ani pred novodobými programovacími učebnicami. Niektorí kritici tvrdili, že pripomienky vyjadrené v poznámkach monografie neboli skutočne jej, ale len informácie od Babbageho. Avšak nepodarilo sa im to dokázať. Ada pri preklade tohto dokumentu odhalila potenciál počítača a vyslúžila si prezývku „prvá programátorka na svete“.

Adin všedný život

Ada sa videla predovšetkým ako analytička a metafyzička. Aj keď jej vedecké zdatnosti vyslúžili miesto v histórii, vo všeobecnosti žila všedný život v domácnosti. V roku 1835, dva roky po prvom stretnutí s Babbageom, sa vydala za Williama Kinga, 8. baróna Kinga, neskôr grófa Lovelace. Ada a William mali spolu tri deti. V máji 1836 sa im narodil Byron, v septembri 1837 Anne a v júli 1839 Ralph. Ada trpela zdravotnými problémami, a to vo forme psychických i fyzických chorôb, vrátane cholery, z ktorej sa však zotavila. Annabella držala Adu, Williama a ich rodinu vo finančnom zajatí a oni žili podľa jej pravidiel. Williamovo kontrolovanie sa a urážlivý charakter boli v rozpore s Adinou priateľskou a divoko nezávislou povahou. Hovorilo sa, že Ada mala aj ďalšie dieťa Williama Benjamina Carpentera, svojho učiteľa, ale neexistuje žiaden dôkaz, že by sa niekedy pustila do mimomanželských vzťahov. Ada zomrela na rakovinu krčka maternice vo veku 36 rokov. V rovnakom veku umrel aj jej otec. V rokoch nasledujúcich po jej smrti došlo k neuveriteľnému pokroku v oblasti technológií a jej „proroctvá“ boli zrealizované. Pravosť jej autorstva bola spochybnená, ale výsledky jej práce boli pre prácu Alana Turinga v polovici 20. storočia neoceniteľné a boli znovu publikované. Spomíname si na ňu každoročne 15. októbra, čo je deň Ady Lovelace. Je to deň, ktorého cieľom je zvýšiť povedomie a záujem žien o vedu. Ada bola v mnohých ohľadoch neobvyklá, ale i pozoruhodná osoba. Aj dnes môže inšpirovať tých, ktorí majú pocit, že musia prekonať očakávania a nasledovať svoje vášne.

______________

Autorka: Ing. Lucia Mičechová

Zdroj: historyanswers.co.uk/people-politics/ada-lovelace-the-first-computer-programmer/

Obrázok: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a4/Ada_Lovelace_portrait.jpg/800px-Ada_Lovelace_portrait.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.