Aj toto pili starovekí gladiátori

Na cintoríne v Turecku prišli vedci na to, že starovekí bojovníci pili nápoje vyrobené z octu, popola a vody. Celkom nechutné, však? Popol mal ale liečebné účinky. Tento nápoj im urýchľoval hojenie rán po zápasoch a dodal im opäť energiu. Keďže nemali kávu či čaj, pravidelne ho pili a nebol vôbec taký nechutný ako sa môže zdať. Svojimi účinkami sa dá prirovnať k dnešným izotonickým nápojom.

gladiatori
Rímska mozaika vykresľuje triumfálnych a padlých protivníkov; niektorí víťazní gladiátori sa stali veľmi slávnymi a mocnými

Uprednostňovali zeleninu

Nová analýza spochybňuje tiež predstavu o tom, že bojovníci mali špeciálnu gladiátorskú diétu, ako nám naznačujú historické dokumenty. Vegetariánska strava gladiátorov nebola príliš odlišná od stravy ostatnej populácie. Tiež jedli skôr bezmäsitú stravu a preferovali hlavne zeleninu. Prirodzene sem nespadá vplyvná a bohatá trieda. 

Na cintoríne sa našli kostry, ktoré patrili mužom vo veku 20 až 30 rokov. Kosti obsahovali nízke hladiny izotopu. Ich typická strava obsahovala vysoké množstvo dusíka, rastlín a spomínanej zeleniny (fazuľa, jačmeň, šošovica). Okrem toho jedli napríklad aj sušené ovocie.

Gladiátori nezomierali až tak často

Gladiátorov vyberali spomedzi otrokov, zločincov odsúdených na smrť a vojnových zajatcov. Niektorí sa k ním pridávali z vlastnej vôle, a teda zúfalci a stroskotanci. Gladiátori boli väčšinou vojnoví zajatci, ktorí stratili právo na poriadny pohreb.

Bojovali medzi sebou, často aj so zvieratami, aby potešili divákov. Veľa historikov však tvrdí, že gladiátori v aréne až tak často nezomierali, nakoľko za smrť súpera musel gladiátor zaplatiť vysokú sumu. Preto, keď ležiaci gladiátor zdvihol ruku, znamenalo to, že sa vzdáva a prehral.

Je naozaj obdivuhodné, čo všetko museli gladiátori prežiť. Či už prekonať náročné boje medzi sebou alebo piť nápoj, ktorý obsahoval popol. Možno sa hodí spomenúť, že tento nápoj má účinky ako šumivá tableta vápniku.

Autorka: Simona Sagová

Zdroj: livescience.com

Obrázok: romans-latin.net

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.