Akčná dráma Tucet špinavcov

Zrejme v každej oblasti života platí, že čím menej času uplynulo od nejakej udalosti, o to lepšie si ju človek pamätá. Inak by tomu nemalo byť ani čo sa týka filmového spracovania. A práve to je dôvod, prečo vzniklo také veľké množstvo skvelých vojnových filmov pár rokov po druhej svetovej vojne. Jedným z nich je aj Tucet špinavcov (1967).

Nebezpečná misia

Druhá svetová je v plnom prúde, a napriek tomu, že spojenci začínajú získavať prevahu, Nemecko stále odoláva. A tak je nutné zasadiť mu veľmi tvrdý úder. Najlepšie priamo do srdca. Napríklad spáchať atentát na čo najväčšie množstvo dôstojníkov nemeckej armády priamo na zámku vo Francúzsku. Misia, ktorá by sa dala označiť za šialenú, priam až samovražednú. Z toho dôvodu sa teda velenie armády rozhodne na danú operáciu využiť trestancov odsúdených na smrť, prípadne na dlhoročné tresty. Zločinci sú však stále len zločincami, a tak je napriek ťažkému výcviku výsledok operácie ohrozený chovaním sa nových, „polepšených“ vojakov.

Kultovka

Za roky svojej existencie sa Tucet špinavcov stal skutočne kultovým filmom. Jedným z dôvodov je zrejme aj zaujímavá a vďačná téma, avšak hlavným dôvodom bude určite jeho nesporná kvalita. Ako prvú spomeniem výbornú réžiu v podaní Roberta Aldricha, ktorý svoj talent predviedol najmä v akčných scénach. Osobne som fanúšikom komornejších a realistickejším spôsobom zobrazených bojových scén. Pán režisér mi ich v tomto kúsku naservíroval hneď niekoľko. Zostanem pri tej realistickosti, nakoľko sa jedná o ďalšiu silnú stránku filmu, hlavne čo sa chovania postáv týka. Ako som už napísal vyššie, stále sa v niektorých prípadoch jedná o nebezpečných zločincov, ktorí nie sú schopní svoje chovanie zmeniť ani počas tvrdých bojových operácii. Samozrejme, nemožno opomenúť skvelé herecké výkony, na to sme si však pri starších filmoch už stihli zvyknúť. Vtedy boli herci (vo väčšine prípadov) jednoducho skutoční umelci. O kvalite filmu hovorí aj fakt, že sa dočkal troch nominácii na Oscara. Neváhajte a nájdite si na Tucet špinavcov čas. Verte mi, určite nebudete ľutovať.

_____________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: media.timeout.com/images/101716431/630/472/image.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.