Ako prebiehalo mučenie v stredoveku?

mucenieStredovek sa často nazýva aj temným obdobím. Jeho pochmúrnosť znásobuje hrozivé mučenie, ktoré bolo veľmi dlhú dobu mimoriadne obľúbené a vynaliezavosť v ubližovaní ľuďom nepoznala hranice. Mnohým z toho zaiste naskakuje husia koža a podobná téma nepatrí k najobľúbenejším, ale i napriek tomu vzbudzuje zvedavosť. Odhliadnuc od prvotného odporu sa  túžime dozvedieť o celej záležitosti viac. Magistra História si preto dnes dovolí poodhaliť máličko zo stredovekých ukrutností. 

Ešte pred konkrétnym mučením bol obvinený privedený do temnice, aby si ju (a rôzne prinucovacie prístroje) obhliadol. Takto si mal byť plne vedomý toho, čo ho čaká, ak sa rozhodne nespolupracovať k spokojnosti mučiteľov. Veľa nevinných ľudí priznalo svoju vinu skôr, ako stihli okúsiť silu hrôzostrašných mučidiel na vlastnej koži. 
Ak sa aj napriek návšteve temnice obvinený držal svojho presvedčenie o nevine, bol do temnice privedený druhýkrát. To však už nezostalo iba pri pozeraní. U tých jedincov, ktorých nezlomil prvotný styk s mučiacim nástrojom, sa muselo pritvrdiť a tlak sa iba stupňoval, kým to obvinený nevzdal dobrovoľne, alebo to nezvládol jeho organizmus. 

Ženy museli byť pred mučením oholené všade, aby bolo isté, že nič neskrývajú. Druhý krok pozostával z prehliadky „bosoráckych znamení“. Išlo o znamienka, do ktorých pichali ihlou. Ak vytiekla po pichnutí krv, čo je celkom prirodzený proces, usvedčilo vás to ako bezbožného kacíra, oddaného diablovi.
Počas prestávok medzi mučením dostával obvinený otázky, na ktoré musel odpovedať áno alebo nie. Jeho odpovede boli bodovo hodnotené. Ak sa nazbieral dostatočný počet bodov, prišla „hlavná cena“, ktorá mala zvyčajne podobu popravy. 

Najpoužívanejšie techniky mučenia:

1. Škripec – Táto technika rozhodne patrí medzi tie najkrutejšie. Obvineného muža alebo ženu položili na stôl a začali ho ťahať za nohy aj ruky. Väčšinou to skončilo vykĺbením ramien, kolien, bedier či lakťov, no taktiež aspoň desať centimetrovým predĺžením tela.
2. Kreslo na výsluch – Na prvý pohľad išlo o obyčajné drevené kreslo, na ktorom však boli upevnené železné hroty. Pri výsluchu obvineného sa zabodli do jeho nahého tela. Niekedy, pre ešte krutejší výsluch, nechali mučitelia hroty rozžeraviť. Nikto na tomto kresle nevydržal viac ako pätnásť minút.
3. Klada – Známa technika, pri ktorej odsúdencovi zamkli ruky aj nohy medzi dve brvná. V takejto polohe musel ostať niekoľko týždňov, až mesiacov. Spôsobilo to deformáciu svalstva a ak obvinený prežil, tak s doživotnými následkami. 
4. Španielska čižma – Nešlo o bežnú čižmu, táto bola totižto z ocele. Obvinenému ju navliekli na jednu nohu a postupne priťahovali, kým nedošlo k polámaniu všetkých kostí.
muciarsky nastroj5. Golier utrpenia – Jednalo sa o koleso, ktoré navliekli odsúdenému voľne na krk. Zvnútra boli ale železné hroty, ktoré človeka bodali do krku pri hocijakom pohybe. Väčšinou z toho opuchol krk a obeť sa zadusila.
6. Mučiaci hák – Tento hák bol použitý aj na popravu Jánošíka, takže je medzi verejnosťou známy dodnes. Pod rebrá sa obvinenému zabodol hák, ktorý následne zavesili do výšky. Na obeť začala pôsobiť zemská gravitácia, ktorá spôsobovala hrozné muky, nehovoriac o bolesti spôsobenej zabodnutým hákom.
7. Klietka hanby – Jeden z najmiernejších trestov. Odtrpeli si ho ženy za prostitúciu, zlodeji za drobné krádeže a podobne. Jednalo sa o klietku uprostred námestia, do ktorej obvineného strčili, aby bol na posmech všetkým obyvateľom. Tí doňho hádzali kamene, smiali sa mu a pľuvali naňho.

Môžeme vidieť, že ľudia v minulosti nemali zľutovanie. Týmto technikám podľahlo mnoho vinných, ale čo je horšie, aj nevinných ľudí. Stredovek je perfektnou ukážkou toho, kam až môže siahať ľudská ukrutnosť a zverstvo v nás. Žiaľ, človek sa nezmenil a drieme to v ňom stále. 

Autorka: Nela Juričová

Zdroj: refresher.sk, zaujimavosti.net, partymenu.eu

Obrázky: partymenu.eu, magazin.atlas.sk

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.