Ako sa z 250 Sibírčanov stali prví domorodí Američania

Domorodí obyvatelia  s ich lamou v Sacred Valley, Cusco, Peru.

Amerika je obrovská, no podľa novej genetickej štúdie ju zaľudnila len malá skupina obyvateľov v maximálnom počte 250 ľudí, ktorá sa tu v minulosti usadila.

Títo ľudia, známi ako zakladajúca skupina, pretože „založili“ prvú populáciu, primigrovali zo Sibíri do Ameriky približne pred 15 000 rokmi. Za týmto tvrdením stojí výskumný pracovník Nelson Fagundes, profesor na katedre genetiky na Federal University of Rio Grande do Sul v Brazílii.

Zistenie veľkosti zakladajúcich skupín je kľúčové, pretože určuje množstvo genetickej rozmanitosti, ktoré prechádza na potomkov skupiny. Veľkosť skupiny môže ovplyvňovať aj to, ako sa jej členovia vysporiadajú s prípadným zlým génom.  

Fagundes uvádza, že veľké populácie majú veľmi efektívny výber, kým v malých populáciách sa môžu šíriť mierne škodlivé alely (verzie génov), čo môže zvýšiť genetickú náchylnosť k niektorým chorobám.

Na zistenie veľkosti pôvodnej zakladajúcej skupiny študoval Fagundes a jeho kolegovia vzorky DNA z desiatich jednotlivcov – pôvodných obyvateľov, roztrúsených po celej Strednej a Južnej Amerike, 10 ľudí z rôznych sibírskych skupín a 15 ľudí z Číny. (Natívna americká skupina zahŕňala ľudí Aché z Paraguaja, Bribri, Guatuso a Guaymi z Kostariky, Lengua z Argentíny, Quechua z Peru a Arara, Waiwai, Xavante a Zoró z Brazílie.) Výskumníci nezahŕňali domorodých Američanov zo Severnej Ameriky z jednoduchého dôvodu, a to preto, že mnohí z nich vytvorili väzby s ľuďmi z neskorších migrácií, čo by mohlo spôsobiť, že pôvodná zakladajúca skupina by sa náročnejšie presne určovala.  

Akonáhle mali DNA jednotlivcov, začali sa výskumníci zaoberať deviatimi oblasťami, z ktorých každá obsahuje asi 10 000 základných párov alebo písmen genómu každej osoby.

Výskumníci už vedia, že genetická variácia vo vzorke priamo súvisí s veľkosťou populácie. To, v kombinácii so skutočnosťou, že genetická divergencia medzi dvoma populáciami (ako domorodí Američania a obyvatelia Sibíri) sa časom zvyšuje, umožnilo výskumníkom pripojiť údaje DNA do modelov počítačovej simulácie a spätne ich analyzovať, aby tak zistili, aká bola veľkosť pôvodnej zakladajúcej skupiny.  

Modelovaním zistili, že v pôvodnej skupine bolo 229 až 300 ľudí, čo viedlo k konečnému odhadu 250 ľudí. Podľa Fagundesa a jeho kolegov je tento počet taký malý, že by vytvoril „genetickú prekážku“, čo znamená, že existuje len málo genetických variácií spojených s prvou hlavnou migračnou vlnou do Ameriky.

Avšak od príchodu pôvodnej skupiny do Ameriky uplynulo už toľko času, že domorodí Američania ako celok už stihli obnoviť genetickú rozmanitosť prostredníctvom nových genetických mutácií. Navyše niektorí domorodí Američania v Severnej Amerike sa spárovali s ľuďmi z neskorších migrácií, čo tiež zvýšilo genetickú rozmanitosť.

Len odhad

Fagundes ale poznamenáva, že číslo 250 je len odhadom. Tento odhad však korešponduje s výsledkami z iných štúdií. Podľa profesora antropológie na kansaskej univerzite Michaela Crawforda genetické údaje tiež ilustrujú, ako sa v Amerike rozvíjala starodávna migrácia.

Crawford to zhrnul tak, že domorodí Američania sa usadili na novom mieste a keďže populácia, a tým aj plodnosť rástli, ľudia z jednej populácie sa odtrhli a vytvorili ďalšie obyvateľstvo v susednej oblasti. Po 15000 rokoch sa tak kľudne mohli dostať až do Argentíny.

Táto štúdia bola publikovaná 1. mája v časopise Genetics and Molecular Biology.  

______________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/62531-native-american-founder-population.html

Obrázok: i.ytimg.com/vi/2R4itE0Qfzw/hqdefault.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.