Alexander Mach – muž, ktorý sa nebál spolupracovať s Hitlerom

machAlexander Mach (1902-1980) zastával na našom území začiatkom 20. storočia kontroverzné miesto. Aj keď je jeho osoba menej známa, bol významným slovenským ľudáckym politikom a novinárom, ktorý sa nebál spolupracovať s Hitlerom.

Vyšiel z národne uvedomelého roľníckeho prostredia, počas štúdií prispieval do Slováka a viedol vzburu seminaristov proti maďarónskym učiteľom. Počas liečenia v Palárikove zakladal organizácie HSĽS a Orla v okolitých dedinách, angažoval sa ako trenčiansky župný tajomník a ako tajomník Kresťanského roľníckeho združenia a redaktor mesačníka Roľník.

Kontroverznosť jeho profesionálneho života spočíva predovšetkým v spolupráci s Hitlerom. Porady s ním pokladal za víťazstvo svojej politickej línie a pustil sa do jej realizácie. Pričinil sa  o prijatie tzv. Židovského kódexu, ktorého realizácia priniesla desaťtisícom židovských obyvateľov smrť v nacistických táboroch. Nadšene tiež privítal prepadnutie ZSSR nacistickým Nemeckom.

Po porážke nacistických vojsk pri Stalingrade však poklesla jeho pronacistická horlivosť a začal spriadať plány, ako previesť režim do povojnového obdobia prostredníctvom prevzatia moci armádou. Požiadal nemeckého vyslanca o zbrane pre partizánske jednotky, ktoré chcel budovať na báze Hlinkovej gardy a v auguste vyhlásil na časti slovenského územia stanné právo.

Po vypuknutí SNP, ktoré predznamenalo definitívny koniec jeho politickej kariéry, sa proti nemu postavil nielen Tiso, ale i jeho najbližší spolupracovníci z radikálneho pronacistického tábora. Všetci ho obvinili, že ako minister vnútra nedokázal zabrániť rozvoju národnooslobodzovacieho boja. Do poslednej chvíle však neprestal bojovať za spojenectvo s nacistami a spolupracovať s okupačnými zložkami.

Autor: Radoslav Hoppej

Zdroj: Slovenský biografický slovník.  IV. zv. Martin : Matica Slovenská, 1990, s. 21 – 22.

Dejiny Slovenska V. Bratislava : 1985.

Obrázok: zena.sme.sk

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.