Americké vďakyvzdanie – pravda alebo mýtus?

moriakŠtvrtý novembrový štvrtok, USA. Rodiny sa usádzajú k večernému stolu. Pečený moriak s gaštanovou plnkou, sladké zemiaky s brusnicovou omáčkou, poďakovanie Bohu za tieto dary a pripomenutie si roku 1621, keď si európski osadníci sadli spoločne s Indiánmi za jeden stôl, aby oslávili dobrú úrodu. Aj o tom je americké vďakyvzdanie. Je ale táto „sladká legenda“ založená na pravde? Čítajte magazín Magistra História a dozviete sa viac. 

Ide len o mýtus?

Počiatky tejto veľkej udalosti siahajú teda do roku 1621, keď sa v osade Plymouth malo konať prvé neoficiálne vďakyvzdanie. Pôvodne ale o vďakyvzdaní reč nebola, bola to len hostina na počesť bohatej úrody. Skutočnosť je taká, že okrem bohatej úrody sa oslavoval aj život. Z pôvodných 102 pútnikov, ktorí sa plavili z Anglicka na slávnej Mayflower, prežilo totiž len 56 ľudí, zvyšok neprežil nástrahy zimy, iní zomreli od hladu.

Čo sa podávalo na hostine, ostáva záhadou. Sladké zemiaky a brusnicovú omáčku môžeme ale vylúčiť, tieto dobroty boli v 17. storočí dostupné akurát tak šľachticom a zbohatlíkom v Európe. Príloha k hlavnému jedlu pozostávala z úrody dopestovanej na poliach (mrkvy, špenátu či cibule). A čo hlavné jedlo? Pečený moriak? Je známe, že v tej dobe boli v okolí divé moriaky, rovnako ako aj husi, kačice, holuby, labute a mnoho iného vtáctva. Podľa knihy Roberta McKenzieho, Prvé Vďakyvzdanie (ang. The First Thanksgiving), moriaky bolo najzložitejšie uloviť. Ich dlhé končatiny im umožnili dosiahnuť neobvykle veľkú rýchlosť a bolo mimoriadne ťažké ich zasiahnuť. Omnoho jednoduchšie bolo pre mužov nosiacich ťažké muškety poľovať na divé kačice a husi zhlukované v kŕdľoch na brehu jazier.           

A čo indiánski osadníci? Žiaľ, tí na hostinu pozvaní neboli (zase nás raz učebnice dejepisu oklamali), no je dosť možné, že sa ukázali bez ohlásenia a očakávali pohostinnosť. Nič mimoriadne to nebolo, pretože boli častými návštevníkmi osady po tom, ako uzavreli s prisťahovalcami mierovú dohodu. Zaujímavosťou je, že sa jednalo o kmeň Wampanoag, ktorý pred rokom 1621 stratil 70% populácie, ešte pred vylodením Mayflower a založením osady Plymouth.

Prvé Vďakyvzdanie

Od prvej úspešnej žatvy v roku 1621 ubehli dva roky. Medzitým si obyvatelia Plymothu prežili krušné chvíle. Po prvej “spoločnej” hostine s osadníkmi sa vzťahy začali zhoršovať. Vyhrážky susedného kmeňa Narragansett a naštrbené vzťahy s ostatnými domorodými obyvateľmi prinútili postaviť okolo osady prvé palisády na obranu. Zaujímavý je fakt, že prvý útok uskutočnili osadníci pod velením Mylesa Standisha, keď s ôsmimi mužmi prepadli skupinku bojovníkov z kmeňa Massachusetts. Na odstrašenie protivníkov vyvesili hlavy zavraždených bojovníkov na palisády v strede osady.

Len pár týždňov po hostine v roku 1621 priplávala loď Fortune s ďaľšími pútnikmi. Nakŕmiť nových 35 pútnikov bola náročná misia. Plymouth reálne čelil hladovke, guvernér Bradford musel znížiť prerozdeľovanie jedla na polovicu. V lete 1622 boli osadníci čiastočne omilostení od nedostatku jedla, ale rozmary počasia si vyžiadali svoju daň na jar roku 1623. Obdobie sucha, ktoré sa tiahlo od apríla až do júna, spôsobilo, že obyvatelia nemali chlieb či pivo. Všetko, čo mohli dať na stôl, bola ryba a pohár vody.

Správanie miestnych sa v každom ohľade spájalo s Božou vôľou. Všetky tie trápenia, ktoré ich postihli posledné roky, boli dielom Stvoriteľa, prírodné vrtochy v ich mysliach nepripadali do úvahy. No i napriek všetkému dokázali premodliť 8-9 hodín za daždivé počasie. Po dlhých týždňoch predsa len prišlo. Niekoľko hodín trvajúce modlitby, akoby oni povedali, boli vyslyšané. Daždivé počasie, ktoré trvalo dva týždne, oživilo a urýchlilo rast obilia.

Osadníci nadšení touto situáciou volali po oslave, kde by ďakovali za dary v podobe jedla. Koncom júla došlo k očakávanej udalosti, vďakyvzdaniu.

den vdakyvzdania

Vďaka za genocídu?

Existujú viaceré zdroje (doložené pod článkom), ktoré uvádzajú, že prvé skutočné „Vďakyvzdanie“ bolo vyhlásené 12. 10. 1637. Je zložité to potvrdiť, no stojí to za hlbšie preštudovanie, pretože to, čo predchádzalo spomenutému dňu, môžeme označiť skôr ako genocídu či úbohé barbarstvo.

Vojny s Indiánmi sa viedli už dlhé roky. Nekonečné polia predstavovali vidinu veľkého majetku, peňazí a tým aj moci. Dopyt bol obrovský, Európania prichádzali po tisícoch a zabrali každú voľnú časť americkej zeme. Pôvodní obyvatelia boli utláčaní a nútení opustiť svoje domovy. Kmene bojovali proti  prisťahovalcom i proti sebe. Viacerí za alkohol a peniaze zapredali svoju česť.

Za zmienku stojí bitka pri Massachusetts Bay, ktorá sa odohrala 12. 5. 1637. Mušketami ozbrojené prisťahovalecké jednotky zrovnali zo zemou kmeň Pequot. Celkovo sa odhaduje 700 mŕtvych, medzi nimi aj ženy a deti, ktoré zahynuli pri požiari v osade. Guvernér Massachusetts Bay, Colony John Winthrop, povedal: “Tento deň by mal byť oslavou a vďakou za porážku Pequotou.

Záverečné slová

Ak si všimnete, ani jedna zo spomenutých udalostí sa neodohrala v novembri. Tento mesiac stanovil až Abraham Lincoln v roku 1863. Nakoniec, bol to Franklin Delano Roosevelt, ktorý v roku 1941 podpísal návrh, aby sa Deň Vďakyvzdania oslavoval každý štvrtý štvrtok v novembri, tak ako ho poznáme doteraz.

____________ 

Autor: Peter Janec

Zdroje:

  1. The First Thanksgiving (Robert Tracy McKenzie) ISBN 978-0-8308-2574-5
  2. com/topics/thanksgiving/mayflower-myths
  3. about.com/od/holidays/a/thanksgiving.htm
  4. org/article/15002
  5. ca/american-thanksgiving-a-pure-glorification-of-racist-barbarity/5359622
  6. com/2009/cooking-the-history-books-the-thanksgiving- massacre/
  7. com/topics/thanksgiving/history-of-thanksgiving

Obrázky: happy2015halloween.com/wp-content/uploads/2015/11/Thanksgiving-Day-Art-4.jpg

upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6e/The_First_Thanksgiving_cph.3g04961.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.