Angela Merkelová – bojovníčka proti antisemitizmu

Angela-Merkel

V časoch minulých zapĺňali titulky novín a časopisov slávni a veľkí muži. Dnešná doba však prináša najnovšie výtlačky, niekedy dokonca aj knihy o výnimočných ženách. Ženách, ktoré sú originálne pre svoj názor, postoj a neboja sa zaň postaviť. Medzi popredné predstaviteľky tohto druhu žien patrí aj nemecká kancelárka Angela Merkelová.

 Je iná

Cestou spolkovej kancelárky Nemecka sa vybrala Merkelová v roku 2005 a 17. decembra 2013 si túto mocenskú  pozíciu udržala. Svoj post zastupuje už tretie volebné obdobie. Jej jedinečnosť spočíva podľa mnohých v boji proti antisemitizmu. Mnohí ľudia si jej meno dokážu spojiť jedine s touto témou, preto sa aj väčšina z nich zamýšľa nad tým, ako môže byť svojím postojom silná osoba Nemecka tak diametrálne odlišná od postojov tejto mocnej krajiny počas druhej svetovej vojny. Občas to môže znieť ako paradox či fraška, no kancelárka je skutočne presvedčená o svojej pravde a v jej mene i koná. 

 Týka sa to všetkých

Možno je pre nás ťažké spájať si Nemecko s touto misiou, pretože vždy sa v nás nájdu isté predsudky, za ktoré môže história, osoby a sled udalostí. Merkelová je však príkladom ženy činu, ktorá nezostáva len pri slovách, ale premieňa ich na skutky: „Nechcem, aby Nemecko bolo jedinou krajinou na svete, kde Židia nemôžu praktizovať svoje rituály. Inak sa staneme terčom posmechu.“ A naozaj, navštívila koncentračný tábor Dachau a zdôraznila, že boj proti antisemitizmu sa týka celej spoločnosti. Neodstrašili ju ani urážlivé listy, v ktorých sa na jej adresu vyjadrovali ako o „bábke židovského sprisahania svetových rozmerov“. 24. februára 2014 tiež navštívila Izrael, kde získala medailu za zásluhy o izraelsko-nemecké priateľstvo. Proti antisemitizmu môžeme podľa nej bojovať len vtedy, ak bude jasné, do akej miery sa rozšíril v populácii. Vrcholom jej postoja je názor, že Nemecko bude večne zodpovedné za zločiny počas druhej svetovej vojny, predovšetkým za holokaust.

 Spomienky

Posledným jej cieľom v boji proti antisemitizmu je, aby sme nezabúdali na históriu. Dôležité je pripomenúť si všetky zlé činy a to stále dookola, aby rasizmus či antisemitizmus nemali šancu. Aj preto je dôležité robiť zomrelým pamätníky, spomínať na nich, vždy si zapísať podstatné dátumy.

merks2_2396548b

Výnimočnosť Merkelovej by sa teda dala zhrnúť aj inak, a to tak, že nie je pre ňu dôležité len Nemecko, ale celá Európa. Dokazuje to aj nesúhlasom so situáciou na Ukrajine, či bojom so všetkým, čo by mohlo ohroziť Európu, predovšetkým jej slobodu a bezpečnosť. Kiežby bolo na svete viac takýchto výnimočných žien, ktoré dokazujú svoje zapálenie pre rôzne problémy spoločnosti a ukazujú to nielen slovami, ale aj skutkami.

Autorka: Stanka

Zdroje: TASR, Sita, sme, delet, europrofit 

Obrázky: thelondoneveningpost.com, telegraph.co.uk

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.