Anglické mesto kúpeľov

Medzi najznámejšie kúpeľné mestá v Anglicku patrí okrem iných aj mesto Bath, ktoré sídli 150 kilometrov od hlavného mesta Anglicka. Mesto je známe aj svojimi obyvateľmi. Nie málo celebrít, ako napríklad Nicolas Cage či autorka Harryho Pottera (J. K. Rowlingová), sa rozhodlo kúpiť v tomto mestečku dom alebo byt. No Bath je známy hlavne svojimi rímskymi kúpeľmi. Legendy hovoria, že mesto vzniklo vďaka akémusi princovi v roku 860 pred n. l. Princ trpel malomocentvom a vyliečil ho práve kúpeľ v horúcom bahne. Následne sa stal kráľom a založil Bath. 

kupele

V skutočnosti ale mesto založili v roku 50 n. l. Rimania s cieľom postaviť oddychové a relaxačné mesto, na rozdiel od ich mnohých posádkových osád. Túto svätyňu pomenovali Aquae Sulis. Neskôr okolo horúcich kúpeľov postavili nádrž a chrám venovaný bohyni Sulis Minerva. Kúpele slúžili okrem relaxácie aj na liečenie rôznych chorôb a práve to sem prilákalo mnoho ľudí z Británie a Európy.
Dôležitý rozvoj mesta prišiel po vymenovaní Jána Villulu za biskupa. Ten odkúpil od kráľa majetok v mestečku a pustil sa do kompletného prerábania mestského stavebného plánu.

spa
V 19. storočí začali vodu napĺňať do fliaš a predávať ako Sulis voda, ktorá mala ľuďom zabezpečiť úľavu od reumatizmu, neuritídy a iných ochorení. Mnoho vojakov sa po 1. svetovej vojne liečilo v kúpeľných mestách ako je Bath. Dnes ide o jedno z najnavštevovanejších lokalít, pretože má nielen bohatú históriu, ale i atraktívnu architektúru. 

anglicke kupele

Autorka: Nela Juričová

Zdroj: visitbath.co.uk, localhistories.org

Obrázky: theguardian.com, viator.com, wellobsessed.com

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.