Archeológovia našli svätý grál spomedzi vrakov  

Kanóny zo San José, fotografované v novembri 2015 modelom REMUS 6000

V roku 1708 sa San José, španielska galeónová loď, ktorá niesla náklad zlata, striebra a smaragdov, potopila počas boja proti Britom v Karibskom mori. Teraz, potom čo na dne oceánu odpočíval 310 rokov, bol zničený vrak San José nakoniec oficiálne identifikovaný vďaka analýze charakteristických bronzových diel, ktoré sa potopili spolu s loďou.

Tieto bronzové kanóny majú stále viditeľné zdobenie delfínmi, podľa ktorých ich identifikovali zo záznamov REMUS 6000, autonómneho podvodného vozidla (AUV), ktoré sa v roku 2015 dostalo do vzdialenosti 9,1 metra od vraku stroskotanej galeóny, a to podľa údajov od Woods Hole Oceanographic Institution (WHOI ).

Hoci tieto informácie boli WHOI známe už od roku 2015, pridružené agentúry ako Maritime Archaeology Consultants (Námorní archeologickí konzultanti – MAC), Switzerland AG a kolumbijská vláda, dali výskumným pracovníkom povolenie na zverejnenie podrobností nálezu pre verejnosť až nedávno.  

Ohnivý koniec

San José bola vybavená 62 zbraňami, ktoré však boli nič oproti tomu, čo mali Briti. Normálne ju na jej cestách svetovými oceánmi sprevádzal vojenský doprovod na vojnových lodiach, no keď sa San José potopila, niesla vzácny poklad vyťažený v Peru, ktorý má dnes hodnotu medzi 4 a 17 miliardami dolárov a nebola práve chránená. Toto bohatstvo malo pomôcť dlhotrvajúcej vojne o španielske nástupníctvo, pričom tento konfliktu sa odohrával medzi Španielmi a Francúzmi na jednej a Britmi na druhej strane.  

V roku 1708 sa totižto sprievod lode spomalil a španielsky veliteľ, admirál José Fernandez de Santillan, gróf z Casa Alegre, sa rozhodol sa, že bude aj napriek tomu pokračovať v plavbe. Bola to veľká chyba. Boli konfrontovaní štyrmi anglickými loďami s viac ako 500 člennou posádkou. Po krvavom boji kanónmi začala San José horieť a klesla na dno oceánu.

Hľadači pokladov a archeológovia sa ju odvtedy pokúšali nájsť.

Tento cieľ bol dosiahnutý 27. novembra 2015, keď medzinárodný tím vedcov našiel vrak lode, kým sa plavili na výskumnej lodi kolumbijského námorníctva ARC Malpelo. Vrak sa nachádzal v hĺbke asi 600 metrov pod hladinou.  

V tom čase však ešte nebolo jasné, či vrak skutočne patrí San José alebo inej lodi. Preto WHOI poslalo v roku 2015 REMUS 6000, aby sa na vrak bližšie pozrel. Mike Purcell, inžinier a vedúci expedície WHOI vo svojom vyhlásení uviedol, že REMUS 6000 bol ideálnym nástrojom pre túto prácu, pretože je schopný vykonávať dlhodobé misie v širokých oblastiach.

Záznamy z REMUSu ukázali, že vrak lode je čiastočne pokrytý sedimentom. Dekoratívne zdobenie na delách, nasnímané počas nasledujúceho ponoru, umožnilo Rogerovi Dooley, vedúcemu morskému archeológovi MAC potvrdiť, že vrak patrí naozaj San José.

San José má značný kultúrny a historický význam, pretože poskytne artefakty, ktoré historikom pomôžu dozvedieť sa o hospodárskej, spoločenskej a politickej klíme v Európe začiatkom 18. storočia. Kolumbijská vláda plánuje vybudovať múzejné a konzervačné laboratórium, ktoré zachová a vystaví obsah vraku, vrátane jeho kanónov a keramiky.

REMUS 6000 je vo vlastníctve Nadácie Dalio a prevádzkovaný WHOI. Zohral kľúčovú úlohu aj v iných hlbokomorských misiách. V roku 2009 napríklad pomohol nájsť trosky lietadla Air France letu 447, ktoré sa zrútilo pri lete z Brazílie do Francúzska. A v roku 2010 pomohol dokonca mapovať a fotografovať vrak Titaniku.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/62638-san-jose-shipwreck-cannons.html

Obrázok: ep00.epimg.net/elpais/imagenes/2015/12/09/inenglish/

1449678314_525318_1449678880_noticia_normal.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.