Arktický vrak môže patriť lodi kráľovského námorníctva z 19. storočia s názvom Terror

Pred viac ako 170 rokmi sa britský prieskumník a kapitán Sir John Franklin a jeho posádka vydali na cestu s cieľom zmapovať legendárny severozápadný priechod, ale z expedície sa nikdy nevrátili späť. Na základe historky z inuitského ústneho podania sa archeológovia polárneho prieskumu vybrali na miesto, nazvané príznačne Terror Bay – Záliv teroru. Je viac ako pravdepodobné, že 3. septembra objavili vrak lode kráľovského námorníctva – Terroru. Loď je potopená v hĺbke asi 24 metrov a vyzerá byť takmer neporušená.  

Loď vyzerá tak, ako by zamrzla a následne sa potopila. Všetko na nej bolo zatvorené. Dokonca aj okná sú stále neporušené. Ak by sme ju mohli zdvihnúť z vody a vypumpovať z nej vodu von, možno by aj plávala.

terror

Stratená expedícia

Franklin začala expedíciu do Arktídy v roku 1845, pričom velil dvom lodiam kráľovského námorníctva a to Erebusu a Terroru. On a jeho muži sa pokúšali prejsť severozápadný priechod, námornú dopravnú cestu, ktorá spája Atlantik a Pacifik cez Severný ľadový oceán a ktorú už dlho hľadalo viacero prieskumníkov kvôli zjednodušeniu obchodných ciest. V septembri 1846 uviazli počas expedície v ľade obe lode. Z poznámok nájdených na Ostrove kráľa Williama v roku 1859 sa zistilo, že lode boli opustené v apríli 1848 a že Franklin sám zomrel 11. júna 1847. Osem ďalších dôstojníkov a 15 mužov tiež zomrelo v čase do 25. apríla 1848, pričom z tohto dátumu je aj nájdená listina.  Znamená to, že 106 ľudí bolo ponechaných osudu. Nikto o nich viac nepočul.

Od roku 2008 sa vedie intenzívne pátranie po Franklinových lodiach. V roku 2014 vedci objavili vrak Erebusu v Úžine Victoria. Potápači na palube lode objavili rôzne artefakty, vrátane 310 – kilogramového bronzového zvonu, delá, patenty, liekovky a jednotné tlačidlá.

Štastný tip

Diaľkovo ovládané podvodné vozidlo objavilo možný vrak lode Terror 11. septembra a odfotilo plechovku na polici v potravinovej špajze, rovnako ako fľaše vína a stôl s otvorenými zásuvkami. Vrak bol nájdený 96 kilometrov južne od miesta, na ktorom sa očakávalo, že by ho archeológovia mohli nájsť. Upozornil ich na ňu Inuita Sammy Kogvik z Gjoa Haven, ktorý videl kus dreva v morskom ľade počas rybačky pred niekoľkými rokmi. Kogvik to drevo aj telefónom odfotil, no neskôr v ten istý deň ho aj stratil.

Pri hľadaní pomáhala aj kanadská námorná loď Moncton.

Sammy svoju historku nepovedal nikomu, až kým sa nestretol s členom výpravy. Na základe tohto podnetu nasmerovali výskumné lode k miestu, ktoré Sammy označil. Našli vrak. Ďalším krokom je potvrdiť, že ide o vrak lode Terror.

Celý tento prieskum a mnohoročná spolupráca Kanady s partnermi v Arktíde viedla k objavu dvoch najznámejších a najtajomnejších lodí v kanadskej histórii. Takto sa vyjadrila Catherine McKenna, kanadská ministerka životného prostredia a klimatických zmien. Erebus bol nájdený vďaka jedinečnej kombinácii Inuitských tradícií a vedomostí a najmodernejšej vedy, pričom práve znalosť Inuitov bola opäť ústredným bodom tohto úžasného objavu. Tento najnovší objav ponúkne ďalšie jedinečné a až neuveriteľné príležitosti pre archeologický prieskum a zdieľanie Inuitskej histórie a kultúry s celým svetom. 

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdrojlivescience.com/56110-doomed-shipwreck-hms-terror-possibly-found.html

Obrázok: cdn-image.travelandleisure.com/sites/default/files/styles/tnl_redesign_article_

landing_page/public/1473772949/northwest-passage-TERROR0916.jpg?itok=4shXzoNI

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.