Attila – miesto posledného odpočinku

Attilov hrob sa našiel: Je to skutočne on? 

Kresťanskí kronikári v ňom videli akýsi varovný prst, trest pre skazené ľudstvo. Dali mu preto meno „Bič boží“. Vzbudzoval strach a rešpekt u mnohých národov. Dnes je pre nás jeho život, ale najmä smrť, vo viacerých smeroch veľkým tajomstvom. Mnoho generácií odborníkov i amatérskych hľadačov sa snažilo odhaliť miesto jeho posledného odpočinku, no márne. Tak to bolo až dodnes. V Maďarsku sa totiž údajne podarilo nájsť hrob hunského panovníka Attilu.

Informácie o jeho objavení priniesol portál worldnewsdailyreport.com. Podľa nich bol hrob objavený v Budapešti, pri stavbe mostu cez Dunaj. V hrobe sa našli kostry koní, zbrane a mnohé iné predmety, ktoré dokazujú hunský pôvod ich majiteľa. Taktiež je z nálezu jasné, že sa jednalo o bohatého muža. To, že to bol práve Attila má potvrdzovať meč z meteorického železa. Taký mal údajne vo svojich rukách len „Bič boží“.

Správy o objavení Attilovho hrobu však nie sú ničím výnimočným. Už viackrát uzreli svetlo sveta zaručené informácie o tom, ako sa našlo miesto posledného odpočinku panovníka Hunov. Takéto správy prišli z Maďarska, Rakúska, Srbska, Nemecka, Rumunska a taktiež i zo Slovenska. Ťažko povedať, či hrob objavený v Budapešti patrí naozaj Attilovi. To ukáže až čas a hlavne podrobný výskum.  

Na Slovensku sa s Attilovým hrobom spájali hlavne dve miesta. Prvým bol Senec, o ktorom sa hovorilo pár rokov dozadu. Tu však archeológov predbehli vykrádači hrobov, ktorí hrob zničili. Vie sa len toľko, že to bol hrob z čias sťahovania národov a pravdepodobne v ňom bolo viacero zlatých predmetov. Tým druhý miestom je návršie s názvom Hrádok pri Martine, domácimi nazývaný Attilov pahorok. O tomto mieste sa dlhé roky medzi ľuďmi hovorilo ako o zaručenom hrobe Attilu. Jedná sa o viditeľný kopec, ktorý sa javí ako umelo vytvorený – mohyla. No dnes je jasné, že tento kopec vznikol prirodzeným spôsobom.

O bájnom Attilovom hrobe existuje mnoho legiend. Najznámejšia hovorí, že leží na sútoku troch riek a je uložený v troch rakvách – zlatej, striebornej a železnej. Tu mohlo ísť o zlý preklad. Pravdepodobne pôvodná legenda hovorila len o jednej rakve, ktorá bola vyrobená zo zlata, striebra a železa. Pravdivosť informácie o troch riekach je tiež otázna. Mohlo to byť cielené klamstvo, ktoré šírili sami Huni, aby sa hrob ich panovníka nikdy nenašiel.

Toto miesto môže byť teda kdekoľvek. Najviac sa spomínajú rozľahlé stepi starej Panónie či sútok Dunaja a Tisy. Mnoho hľadačov si predstavuje jeho hrob ako veľkú navýšenú mohylu. To opäť nemusí zodpovedať pravde. Oveľa reálnejšia je možnosť hĺbkového hrobu, ktorý by viac ochránil pozostatky Attilu pred vykrádačmi.

Attila bol významná osoba ranného stredoveku. V jeho hrobe sa podľa legiend majú nachádzať mnohé cenné  poklady. Ak nebude miestom jeho posledného odpočinku ani objav z Budapešti, tak je jasné, že bájny hrob bude naďalej lákať mnohých dobrodruhov a hľadačov pokladov. Možno budú vznikať aj nové legendy a zaručené pravdy. 

Autor: Peter Klimant

Zdroj: worldnewsdailyreport.comencyklopedia.sme.sk

Obrázky: publico.es, worldnewsdailyreport.com

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.