Až 400 tajomných starých kamenných štruktúr objavených v Saudskej Arábii

V Saudskej Arábii bolo objavených takmer 400 tajomných kamenných štruktúr, ktoré sa datujú na tisíce rokov, pričom niektoré z nich sa rozprestierajú na starých lávových kopách.

Mnohé z kamenných stien, ktoré archeológovia nazývajú „brány“, boli nájdené v skupinách v regióne v západnej centrálnej Saudskej Arábii nazvanej Harrat Khaybar.

Archeológovia, ktorí sa podieľajú na výskume, si nie sú istí ich účelom, ba ani presným vekom.

Dlhé a tajomné

Vedci tieto útvary objavili hlavne prostredníctvom satelitných snímok, pričom niekoľko brán je dokonca umiestnených na strane vulkanickej kupoly, ktorá kedysi chrlila lávu.

Brány sú postavené z kameňa, ich steny sú zhrubnuté a nízke. Výskumu sa venuje najmä David Kennedy, profesor na univerzite v Západnej Austrálii. Brány sú najstaršie človekom vytvorené štruktúry v tejto krajine. Kennedy dodal, že nie je možné rozoznať žiadne jasné vysvetlenie ich účelu.

Najmenšia brána má asi 13 metrov, pričom najdlhšia je dlhá až 518 metrov, čiže je dlhšia ako futbalové ihrisko NFL. Mnohé brány majú viac kamenných stien, ktoré v niektorých prípadoch tvoria obdĺžnikový tvar. Iné brány, označované brány typu „I“, majú na každom konci iba jednu kamennú stenu s kopou kameňov na koncoch.

Brány sa nachádzajú takmer výlučne v pustých, nehostinných lávových poliach s minimom vody či vegetácie. Predpokladali by ste, že tu ľudská noha vôbec nevstúpila. Pred tisíckami rokov však bola táto krajina pravdepodobne priaznivejšia k ľudskému životu. V týchto lávových oblastiach boli tiež objavené aj iné kamenné štruktúry, napríklad „draci“, ktorí sa používali na lov zvierat, ako aj „kolesá“, ktoré dostali názov podľa ich tvaru.

Potreba terénneho výskumu  

Väčšina brán bola objavená prostredníctvom satelitných prieskumov a nebol na nich vykonaný žiadny archeologický terénny výskum. Avšak v 80. rokoch minulého storočia, predtým ako boli objavené brány, vulkanológovia Vic Camp a John Roobol zmapovali oblasť Harrat Khaybar, ktorá zahŕňala lávovú kupolu s bránou a inými kamennými štruktúrami. Táto lávová kupola sa nachádza v blízkosti Jabal Abyad, čo v arabčine znamená „biela hora“.

Niektoré brány boli pokryté novou vrstvou lávy, iných sa ani nedotkla. Jedna z kamenných stavieb je podľa fotografií čiastočne pokrytá tvrdenou lávou. Camp odhaduje, že niektoré brány okolo lávovej kupoly boli postavené pred približne 7 000 rokmi.

______________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/60698-mysterious-stone-structures-discovered-saudi-arabia.html

Obrázok: cdn2.theeventchronicle.com/wp-content/uploads/2017/10/gates-6.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.