Bojové umenie pre ženy: Storočie stará kniha s detailnými popismi  

Táto scéna z knihy o sebaobrane ukazuje techniku ​​uškrtenia brucha, ktorá môže spôsobiť, že útočník, ktorý sa pokúsi znásilniť ženu, upadne do bezvedomia.

Objavila sa kniha bojových umení, publikovaná v roku 1914, ktorú napísala žena pre ženy, pričom opisuje skupinu japonských žien, ktoré sa spojili a vytvorili Ligu sebaobrany žien, aby bojovali proti útokom mužov.

Knihu, ktorej názov sa prekladá ako „sebaobrana pre ženy“, napísala Nobatake Yaeko pod pseudonymom Nohata Showa a vydala ju v máji 1914. V knihe opisuje a ilustruje množstvo techník bojových umení, ktoré môžu ženy použiť na boj proti útočníkom. Tieto techniky zahŕňajú hody, spôsoby, ako zlomiť útočníkovi ruku a taktiež techniku, ktorá uškrtí brucho útočníka, ktorý sa pokúša znásilniť ženu.

Kniha graficky znázorňuje a popisuje slabé miesta na mužovi, ktoré sa nazývajú Kyusho. Kyusho sú body na tele, ktoré môžu spôsobiť poškodenie, ak by boli silne zasiahnuté, alebo môžu byť použité na resuscitáciu osoby. Ak sa násilne zasiahne niektorý z týchto Kyusho bodov, môže človeka upadnúť až do bezvedomia a stratiť dych. Autorka odporúča dobre si zapamätať rozmiestnenie týchto bodov. Knihu napísanú v japončine preložil Eric Shahan, ktorý sa špecializuje na preklad japonských textov o bojových umeniach z 19. a začiatku 20. storočia. Shahan je taktiež držiteľom San Dan, čierneho opasku tretieho stupňa v Kobude.  

Techniky opísané v knihe sú odvodené z bojového umenia džiu-džitsu, ktorého základom je využitie súperovej sily a vynaloženia minima energie, no v správnom čase. Znalosť týchto techník môže viesť k tomu, že aj roztomilá slabá dievčina pokorí veľkého muža a dosiahne víťazstvo!

Liga sebaobrany žien

V knihe Showa opisuje prudký nárast násilia voči ženám v Japonsku a podáva informácie o organizácii nazvanej Liga sebaobrany žien, ktorá bola vytvorená na boj proti tomuto rozmáhajúcemu sa násiliu.  

Showa píše: „Drahé sestry, drahé dcéry, to, ako sme v tejto krajine dopadli, je skutočne poľutovaniahodné, nie? Niektorí ľudia naozaj necítia žiadne výčitky, týkajúce sa neúctivého správania voči nám.“ Taktiež sa zameriava na japonských politikov, ktorí tento problém úplne odignorovali.  

Liga sebaobrany žien nielenže vycvičila ženy, aby sa dokázali ubrániť voči útočníkovi, ale organizácia dokonca odovzdala ocenenia ženám, ktoré úspešne zastavili útok na svoju osobu. Tento veľký certifikát sa nazýval „Meiji Imperial Achievement Award“. Autorka odporúčala udeliť toto ocenenie aj ženám, ktoré nájdu nové spôsoby šírenia vedomostí o bojových umeniach alebo pomôžu ďalším ženám získať prístup ku knihe.

Zatiaľ výskum odhalil len málo ďalších informácií o Showe alebo Lige sebaobrany žien mimo tých, ktoré sú uvedené priamo v spomínanej knihe. V knihe Showa tvrdí, že bola historičkou. Vzhľadom na techniky džiu-džitsu, ktoré Showa v knihe opísala, je pravdepodobné, že viedla džójo venované výučbe techniky bojových umení pre ženy.  

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/59304-century-old-martial-arts-book-for-women.html

Obrázok: i.dailymail.co.uk/i/pix/2017/05/31/16/40F7525C00000578-4559196-image-a-62_1496245891293.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.