Bol Caligulov kôň skutočne menovaný za konzula?

caligulaCaligula je dnes známy najmä svojím šialenstvom, brutalitou a presvedčením, že je mu dovolené absolútne všetko. Hovorí sa, že žil v incestnom vzťahu so svojimi sestrami, kŕmil šelmy väzňami a bavil sa s Mesiacom. Podľa starovekého historika Suetonia zbožňoval svojho koňa menom Incitatus natoľko, že mu daroval mramorovú stajňu so žľabom zo slonoviny a drahokamami zdobený postroj. Podľa záznamov ďalšieho kronikára, Cassia Dia, kŕmili Incitata ovosom a zlatými vločkami. Suetonius dokonca napísal, že Caligula plánoval Incitata vymenovať za konzula, no nestalo sa tak, lebo Caligulu zavraždili ešte pred tým, ako tak stihol urobiť.

Môžeme ale tomuto príbehu veriť? Príbeh o Incitatovi a jeho vymenovaní za konzula pochádza od Suetonia, kronikára, ktorý pôsobil až niekoľko dekád po šialenej (štyri roky trvajúcej) vláde Caligulu. Jeho súčasníci nič také nespomínali, a tak sa dnešní historici domnievajú, že Suetonius a Dio zakladali svoje tvrdenia len na legendách a klebetách, prípadne si čo-to domysleli. Viacerí odborníci o tom pochybujú a toto tvrdenie odmietajú argumentujúc tým, že ostatní zákonodarcovia by ho zbavili moci. Takže Caligula síce mohol prechovávať istú náklonnosť ku svojmu koňovi, ale je nepravdepodobné, že by zašiel až tak ďaleko, aby žrebca menoval do akejkoľvek funkcie.

Ale čo ak by Caligula predsa len urobil nejaké sprisahanie, aby zo svojho koňa spravil prvého oficiálneho rímskeho úradníka? Trochu kontroverzne môže znieť názor historika Alysa Winterlinga, ktorý sa nazdáva, že Caligulovo bláznovstvo bolo len hrané. Vo svojej knihe tvrdí, že viaceré cisárove činy, vrátane vymenovania Incitata za konzula, boli premysleným ťahom, ktorého cieľom nebolo nič iné, ako uraziť a ponížiť senátorov alebo ostatných elitných úradníkov. Jednoducho im chcel ukázať, že ich práca je taká bezvýznamná a nepotrebná, že ju môže vykonávať aj zviera.

O tom, kde sa pravda skutočne ukrýva, môžeme dnes už len špekulovať.

_____________

Autorka: Lenka Levarská

Zdrojhistory.com/news/ask-history/did-caligula-really-make-his-horse-a-consul

Obrázok: kingofwallpapers.com/caligula/image-003.php?pic=/caligula/caligula-003.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.