Bol Marco Polo gay?

Marco Polo bol benátsky kupec a cestovateľ, ktorý sa preslávil svojimi cestami po Číne, ktoré sú zaznamenané v knihe Il milione di Marco Polo. Bol prvým Európanom, ktorý podrobnejšie poznal východnú Áziu. Slávny cestovateľ sa narodil v roku 1254 a zomrel v roku 1324 vo svojom rodnom meste Benátkach.

Vyrastal v bohatej kupeckej rodine. Matka mu zomrela skoro. Otec a strýko podnikli už v 60. rokoch 13. storočia obchodnú cestu do Ázie. 

S menom Marco Polo sa však spája aj iná kontroverzná téma. Staré dokumenty oprášené v čínskej knižnici potvrdzujú, že taliansky obchodník a diplomat, Marco Polo, bol s najväčšou pravdepodobnosťou homosexuál. Táto otázka zamestnáva mysle mnohých milovníkov fantastických tajomstiev histórie celé storočia. Dnes by sme sa možno vysmiali z jeho dobového oblečenia, no nebol jediný, kto sa takto obliekal a pritom bol plnohodnotným mužom. Tadiaľto teda cesta nevedie. Podaktorí nedajú na neho dopustiť a tvrdia, že tento dobrodruh a cestovateľ priniesol ako prvý do Európy pravú chuť ázijskej kultúry. Miloval ženy a vášeň, ktorú mu vedeli ponúknuť. Kde je teda pravda?

Bol naozaj gay,“ vysvetľuje Wu Lou Hen, čínsky vedec zodpovedný za zvláštne dokumenty. 

O Marcovi Polovi sa pošepkávalo, že mal skutočne veľký penis. Dôkazom jeho plodnosti je aj skutočnosť, že mal tri deti – Bellela, Donie a Sanin. Podľa niektorých historikov mal mať až štyri deti, ale posledné zomrelo ešte pred narodením. 

Niektorí novodobí cestovatelia a historici podozrievajú Marca Pola, že v Číne nikdy nebol. Hlavným argumentom je, že nespomína Veľký čínsky múr, hoci musel cestovať popri ňom. Iní pripomínajú, že v 13. storočí nemal múr  dnešnú podobu, dokončili ho až v 15. storočí. Mohol by Marco skutočne vychádzať iba z rozprávania strýka a otca? Jeho cesty sú vyobrazené na rôznych kresbách. Je teda na mieste pochybovať o ich autentickosti? Európa po Polovi už nemala takého významného cestovateľa, až do obdobia zámorských objavov, kedy už bádateľom slúžili na dlhých cestách omnoho vhodnejšie trojsťažňové karavely.

Nebyť „prvolezca“ Marca Pola a jeho knihy, Európa by o Číne ešte dlho nič nevedela. Polo jej ukázal Východ, jeho kultúru, ale aj toleranciu. V tejto krajine mal prežiť sedemnásť rokov, čo je dosť na to, aby ju dostatočne poznal. Stále je tu však tá otázka, prečo ho neupútal Veľký múr. 

Zvláštne, ako sa môžu názory rozdeľovať. Bol v Číne alebo nie? Môžeme ho považovať za homosexuála, Don Juana alebo vzorného manžela? Nuž, pravda je len jedna, ale my nevieme s určitosťou povedať, ktorá to je. 

Autorka: Simona Sagová

Zdroj: biography.com, factsanddetails.com, heritage-history.com

Obrázky: yesnet.yk.ca, wliw.org, msfays4thclass.edublogs.org, news.discovery.com

________________________________________________________

Tí najväčší skeptici či odvážlivci netvrdia iba to, že Marco Polo v Číne nikdy nebol, ale spochybňujú aj jeho samotnú existenciu. Údajne je to vymyslená postava, ktorá mala slúžiť na zatraktívnenie Benátok. Jeho zápisky mal napísať anonymný autor, ktorý vychádzal iba z ciest obchodníkov v prístave. 

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.