Bosnianske údolie pyramíd

V roku 2005 obletela svet správa o tom, ako boli v mestečku Visoko v Bosne a Hercegovine objavené tajomné pyramídy postavené pred tisíckami rokov neznámou civilizáciou. Bosnianske pyramídy odvtedy fascinujú archeológov, historikov, ale aj laikov z celého sveta a my si teraz zhrnieme, čo všetko sa o nich za poslednú dekádu podarilo zistiť.

Objav bosnianskych pyramíd a ich charakteristika

V meste Visoko žije približne 20-tisíc obyvateľov. Nájdete ho v blízkosti hlavného mesta Bosny a Hercegoviny, Sarajeva. Obklopujú ho viaceré vysoké kopce, ktoré boli považované za dielo prírody, až kým mesto nenavštívil Dr. Sam Semir Osmanagič. Ten je uznávaným vedcom, ktorý študoval a skúmal pyramídy po celom svete (od Egypta, Číny, Sudánu či Kanárskych ostrovov až po mnohé stredoamerické a juhoamerické krajiny). Neskôr pôsobil ako profesor antropológie na Americkej univerzite v Bosne a táto práca ho v roku 2005 zaviedla do mesta Visoko, kde prišiel navštíviť miestne múzeum.

Napokon ho však zaujal majestátny kopec, ktorý mal štyri steny pravidelného trojuholníkového tvaru, dokonalú orientáciu do štyroch svetových strán a takmer s určitosťou nebol dielom prírody. Osmanagič si uvedomil, že ide o umelo vytvorený objekt zarastený hlinou a vegetáciou. Stal sa zakladateľom archeologického projektu Bosniansky archeologický park pyramídy Slnka. Ten v rokoch 2005-2012 prišiel na základe vykopávok a výskumu na to, že vo Visokom vlastne neexistuje len jedna pyramída, ale päť. Tie následne pomenovali ako pyramída Slnka, Mesiaca, Draka, ZemeLásky. Celá oblasť sa začala čoskoro nazývať Bosnianske údolie pyramíd.

visoko

Aby sme mohli určitý objekt označiť za pyramídu, musí spĺňať sedem základných kritérií: mať tvar pyramídy, byť orientovaný na sever, postavený z umelých materiálov, disponovať vnútornými priestormi a podzemnými chodbami, v jeho blízkosti preteká voda a medzi viacerými pyramídami existuje určitá tajomná geometria. Bosnianske pyramídy tieto požiadavky spĺňajú, nakoľko sú vytvorené z betónových blokov, tečú tu dve veľké rieky a podzemné pramene, pod pyramídami sa objavil celý systém podzemných tunelov, sál a chodieb. Pyramídy Slnka, Mesiaca a Draka medzi sebou vytvárajú dokonalý rovnostranný trojuholník.

V podzemných tuneloch bosnianskych pyramíd

Bosnianska pyramída Slnka sa vyznačuje rozsiahlym podzemným komplexom tunelov a chodieb, pri ktorých čistení sa objavili viaceré megality s rytinami a iné zaujímavosti. Časť týchto tunelov bola sprístupnená verejnosti a podporená drevenými stĺpmi, aby nehrozilo ich zrútenie.

Od roku 2010 sa na vykopávkach podieľali po prvýkrát dobrovoľníci z celého sveta, ktorí nemuseli mať nutne znalosti z archeológie. Záujem z roka na rok rástol. Tunajším medzinárodným letným táborom dobrovoľníkov tak prešli napríklad ľudia z Českej republiky, Slovenska, Indie, Malajzie, Austrálie a mnohých krajín z Latinskej Ameriky.

Predpokladá sa, že na výstavbe bosnianskych pyramíd sa podieľali nezávisle od seba dve odlišné civilizácie. Prvá sieť tunelov bola vytvorená s použitím pomerne vyspelej techniky pred 12-tisíc rokmi. Druhá pred 4.600 rokmi všetky tunely uzatvorila a presunula stovky ton materiálu, aby niektoré siete tunelov úplne odrezala od sveta a ukryla tak tajomstvá pyramíd. Rozdiel v stavebných materiáloch oboch kultúr je veľmi výrazný.

Pred 12.000 rokmi bola veľká časť Európy pokrytá ľadom a ľudia obývali len jej južné oblasti, napríklad na území medzi riekou Sávou a Jadranským morom, kde vznikli aj bosnianske pyramídy. Roztápanie ľadovcov a otepľovanie podnebia spôsobilo zvyšovanie hladiny morí o niekoľko stoviek metrov. Pyramídy tak na istý čas zaplavila voda a po jej poklese sa na ne naniesla hlina. Neskôr porástli vegetáciou. Aj preto zostali po dlhý čas bez vedeckej pozornosti, keďže sa na prvý pohľad od okolitých kopcov výrazne neodlišovali.

Na niektorých kameňoch v tuneloch našli výskumníci zaujímavé rytiny. Megalit nazývaný K1 a vážiaci štyri tony je napríklad pokrytý symbolmi, ktoré pripomínajú šípy a ďalšie tvary. To je možné považovať za znak gramotnosti, hoci nie je presne isté, čo tieto symboly znázorňujú. Rytiny na iných blokoch zase výrazne pripomínajú runové písmo. Až po objave podobných rytín ale bude možné lepšie vydedukovať, čo znamenajú.

Megalit K2 váži osem ton a zdobia ho tvary pripomínajúce reliéf s kopcami, údolím a riekou. Približne 22 metrov pod týmto megalitom preteká podzemná rieka, ktorej činnosťou sa generuje energia a tú megalit zachytáva. Následne vytvára okolo seba elektromagnetické pole, čo môžeme obdidovať ako pôsobivú prehistorickú technológiu.

V útrobách tunelov sa nachádzajú tiež viaceré vnútorné sekcie, v ktorých sa prepájajú jednotlivé chodby a podzemné siene. Jedna z podobných siení je charakteristická vysokou koncentráciou negatívnych iónov, ktoré čistia telo a krv. Súčasne zabíjajú vírusy a baktérie. Ide teda o istú formu podzemného liečebného zariadenia.

Nálezy v okolí pyramídy Slnka

Táto pyramída je vysoká 220 metrov, jej strany majú dĺžku 360 metrov a obklopujú ju pieskovcové kvádre. Vstup do nej je od vchodu do tunelov Ravne vzdialený približne dva a pol kilometra. Predpokladá sa, že po kompletnom odkrytí tunela sa podarí dokázať, že sú navzájom pod zemou prepojené. Aby bolo možné tunely vytvoriť, vyžadovalo si to odstránenie veľkej časti materiálu a ten v zásade poslúžil na vytvorenie betónových dosiek použitých na tvorbu vonkajšieho obalu pyramídy. Zaujímavosťou je, že tento betón je pritom kvalitnejší a pevnejší než betón, ktorý používame dnes.

V jednom bode pyramídy prestávajú fungovať akékoľvek prístroje s diaľkovým prijímačom, keďže tu pôsobí energia, ktorá signál prerušuje. Na základe výskumu blokov sa prišlo na to, že sú staré približne 12.350 rokov (plus mínus storočie). Egyptské pyramídy majú naproti tomu 4.500 rokov, zatiaľčo tie mexické, čínske a peruánske sú staré dve až tri tisícky rokov. Bosnianske pyramídy sú zrejme najstaršie na svete a zásadným spôsobom tak menia naše doterajšie nazeranie na históriu ľudstva.

Čo sa týka účelu stavby týchto pyramíd, historici si prizvali na pomoc fyzikov a elektrotechnikov, ktorí merali lúč energie smerujúci z vrcholu pyramídy Slnka. Dosahuje priemer 4,5 metra a vytvára umelú frekvenciu 28 kilohertzov, ako aj ultrazvuk v hodnote 28-32 kiloherztov a infrazvuk. Je teda isté, že bosnianske pyramídy neboli postavené ako hrobky, miesta strážiace poklady alebo pre pozorovanie pohybov nebeských telies. Slúžili ako obrovský zdroj energie pre tunajšie komunity a disponovali rozsiahlym podzemným labyrintom, ktorý mal prispieť k ľudskému zdraviu a dlhému životu.

____________

Autorka: Monika Nosková

Zdroj: dokumentárny film Bosenská pyramida Slunce

Obrázok: human-resonance.org/visoko2.jpg

No Responses

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.