Bram Stoker a nezabudnuteľný Drakula

Abraháma „Brama“ Stokera poznáme snáď všetci ako autora nesmrteľného Drakulu (Draculu). Práve okolo tohto diela vzniklo množstvo rozporuplných informácií, no zároveň ovplyvnilo literárny i filmový svet natoľko, že sa tejto tematiky nedokážeme dodnes nabažiť.

Život

Bram sa narodil v dublinskom Clontarfe matke Charlote a otcovi Abrahámovi v roku 1847. Býval často chorý a chodiť začal až v piatich rokoch. Počas jeho detstva mu matka často rozprávala staroírske príbehy, ktoré nepochybne ovplyvnili jeho literárny talent. Neskôr sa takmer zázračne uzdravil. Mal 7 súrodencov. Na dublinskej univerzite študoval históriu, fyziku a literatúru. V roku 1874 založil v Dubline umelecký klub. Pri cestách do USA sa viackrát stretol i so svojím vzorom – Walterom Whitmanom. Pravidelne prispieval aj do denníka Daily Telegraph. V roku 1878 sa zoznámil s herečkou Florence Balcombe, ktorá sa neskôr stala jeho manželkou. Spolu potom žili v Londýne a narodil sa im syn Irving Noel. V tej dobe sa Stoker spriatelil s velikánmi ako Oscar Wilde, Wiliam Butler Yeats či Arthur Conan Doyle. Priateľstvo s posledným menovaným, tvorcom Sherlocka Holmesa, viedlo dokonca k tomu, že existujú poviedky, kde tento slávny detektív rieši prípady súvisiace s Drakulom.

Literárna činnosť

Autorovým debutom bol román „Cesta Rozkoše“ (The Primorse Path) z roku 1875. Svoje najslávnejšie dielo, už spomínaný gróf Drakula, začal písať vo svojich 50-tich rokoch. Pôvodne sa mal volať Nemŕtvy alebo Gróf Wampyr.

Príbehy o upíroch a vlkolakoch boli obľúbené už pred ním (napríklad Carmila od Lefannu alebo Upír od Polidoriho). No Drakula sa stal fenoménom, ktorý ovplyvnil mnohých až do dnešných čias. Drakula bol bohatý, urodzený a mocný. Upírstvo mohlo byť v tomto prípade postavené aj do formy metafory – bohatý vykorisťuje chudobného.

Mnoho ľudí si myslí, že inšpiráciou pre tento román bol krutý transylvánsky princ Vlad Tepeš (1431-1476), ktorý je známy tiež ako „Napichovač„. No experti, ktorí sa zaoberajú daným dielom, sú iného názoru. Leslie Klinger sa vyjadril, že jedinou spoločnou vecou je iba meno Drakula, ktoré používal aj princ. V podstate však ide o všeobecné pomenovanie pre draka alebo démona. Taktiež je dokázané, že väčšina tohto príbehu vznikla skôr ako Stoker spoznal životopis samotného princa Tepeša. Okrem toho neexistujú žiadne pramene, podľa ktorých by mal byť Tepeš upír. 

Viacerí sú presvedčení, že téma Drakulu vychádza skôr z írskej histórie. Jedným z Bramových predkov je aj Manus O´Donnell, ktorý sa zvykol nazývať Manus Veľký. Pri pátraní po jeho koreňoch by sme sa dostali aj k legendárnemu ,,šerifovi z Gallway“. Ten bol taktiež známy svojou krutosťou. Nechal popraviť aj vlastného syna. Jeho charakter by sa na Drakulu určite hodil. 

Stokerova smrť

Po niekoľkých mŕtviciah zomrel v roku 1912 Bram Stoker v Londýne, a to vo veku nedožitých 65 rokov. Historici si myslia, že jednou z príčin mohlo byť aj konečné štádium syfilidy.

Drakulov vplyv do dnešných čias

Do dnešných čias bolo na motívy Drakulu natočených asi 200 filmov. Jeden z najlepších bol asi „Bram Stoker´s Dracula“ od režiséra Francisa Forda Copolyho (http://www.csfd.cz/film/1639-drakula/). Hrali tam herci ako Gary Oldman, Anthony Hopkins, Kenau Reeves… Soundtrack k nemu zložil Poliak Wojciech Killar, ktorý okrem iného spravil hudbu aj k známemu filmu Pianista.

Podľa Stokera dokonca existuje aj cena Bram Stoker Award, ktorá sa udeľuje od roku 1987 výnimočným dielam z oblasti dark fantasy a hororu.

V hudobnej oblasti nájdeme skladby s tematikou grófa Drakulu v repertoári kapiel ako Blue Öyster Cult, Him, The 69 Eyes, Glenn Danzig, Marlin Mansom, Rob Zombie… Ľudia zaujímajúci sa o česko-slovenskú metalovú scénu určite budú poznať aj skladbu Drákula od českej heavy metalovej legendy Vitacit.

Autor: Tomáš Karľa

Zdroje:

1. http://www.databazeknih.cz

2: Spark – Rock Magazine (číslo 8/2014)

Obrázok: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f5/BramStoker.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.