Bratia Kličkovci

Pokiaľ sa vám meno Vitalij Kličko spája len s politikou, potom vás pozývame na menšiu prechádzku jeho životom. Narodil sa 19. júla 1971 v Belovodsku blízko Bikšeku v Kirgizskej sovietskej socialistickej republike. Vitalij nezostal dlho sám, pretože 25. 3. 1976 k nemu pribudol brat Vladimir. Stali sa známymi bratmi vo svete. Nie však kvôli politike, ale športu. Venujú sa totiž boxu.

Začiatky

Obaja bratia to nemali veľmi jednoduché, keďže sa v detstve často sťahovali. Dôvodom bolo otcovo povolanie vojaka. Mnohí sa zhodujú v tom, že práve zmena podnebia, klímy a prostredia im istým spôsobom dopomohla k boxerskej kariére. Zaujímavým faktom môže pre nás byť aj to, že istý čas svojho života prežili v bývalom Československu. Na našu krajinu spomínajú obaja len v dobrom. Práve u nás sa naučili hrať hlinené guľôčky okolo jamky, či vymieňať obrázky zo žuvačiek. Keďže sú obaja ukrajinskej národnosti, natrvalo sa usadili v Kyjeve v osemdesiatych rokoch a začali bojovať za kyjevské Dynamo. Jediným, kto nesúhlasil so športom ako je box, bola ich mama. Aj preto jej museli sľúbiť, že v ringu nikdy nenastúpia proti sebe.

Úspechy

Do roku 1996 bratia vyrástli natoľko, že sa mohli uchádzať skutočne o športovú kariéru. Obaja sa stali reprezentantmi Ukrajiny v boxe, získavali rôzne najprv amatérske trofeje a svoju profesionálnu kariéru odštartovali 16. 11. 1996 v Hamburgu. Úspechy na seba nenechali dlho čakať. Vladimir sa stal olympijským víťazom v Atlante v roku 1996, majstrom sveta 2009 v súťažiach verziách IBF, WBO a IBO. Má za sebou 61 víťazstiev a iba 3 prehry. Navždy sa zapísal do sveta boxu prezývkou Dr. Oceľové kladivo. Vitalijova kapacita bola o čosi menšia, keďže má za sebou 45 víťazstiev a 2 prehry. Vitalijovo druhé meno bolo Dr. Železná päsť. Vladimir má 3 zo 4 hlavných pásov ťažkej váhy, jeden zvyšný má Vitalij.

Zaujímavosti

Na olympijské hry v Atlante mal ísť pôvodne Vitalij, avšak pre podozrenie z dopingu sa vzdal účasti, aj napriek tomu, že sa bránil a považoval to za chybu lekára. Vladimir ako mladší brat sa rozhodol, že ho pomstí. Rodinné puto ich spájalo aj naďalej. Vladimir po olympijských hrách podpísal zmluvu u Klausa Petra Kohla, pričom si sám určil podmienky. Musí s ním boxovať aj brat. Vitalij a Vladimir sa následne presťahovali do Hamburgu, kde pravidelne trénovali. Vitalij zažil viacero sklamaní v kariére a na jej konci ho zradil aj meniskus, a tak sa mnohí domnievajú, že Vladimirovi prenechal svoje miesto, keďže on sám disponuje doktorátom z filozofie a ovláda štyri svetové jazyky. V súčasnosti kandiduje na ukrajinského prezidenta.

Bratia Kličkovci neporušili sľub, ktorý dali svojej mame. Nikdy proti sebe v ringu nestáli. Oslavovali spolu každý ich titul a úspech. A dokázali svetu, že v boxe môžu byť králi aj bieli 200 metroví chlapi ukrajinskej národnosti.

Autorka: Stanka

Zdroje: legendyboxu.xf.cz, cas.sk

Obrázky:  static.ta3.com, fanda.nova.cz

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.