Čarodejnice zo Salemu

salemPrípad salemských čarodejníc patrí k jedným z najznámejších. Ale vedeli ste, že celý proces sa začal vďaka obvineniu dvoch detí, ktoré na seba chceli upútať pozornosť? Magazín Magistra História si pre vás pripravil článok o šialenstve, ktoré zachvátilo Nové Anglicko.

Posadnuté deti?

Rok 1692 nebol pre Nové Anglicko priaznivý. Dve koloniálne mocnosti, Anglicko a Francúzsko, viedli vzájomne vojnu, čo samozrejme oslabovalo aj Nové Anglicko v úlohe kolónie. Rovnako sa začali zhoršovať vzťahy s Indiánmi. Situácia sa vyhrocovala aj kvôli pirátom, ktorí znemožňovali pokojný obchod.

V takejto napätej situácie prišli na scénu deväťročná Elizabeth a jej sesternica, iba jedenásťročná Abigail Williamsová. Obe si spoločne s ostatnými kamarátkami prišli vypočuť príbehy karibskej otrokyne Tituby. Potom dostali záchvaty plaču spojené s kŕčmi. Dievčatá však boli známe tým, že sa vždy snažili pritiahnuť na seba čo najviac pozornosti. Ostatné kamarátky ich začali napodobňovať. Situácia sa vystupňovala kvôli tomu, že Elizabeth bola dcérou reverenda. Dievčatá rýchlo vyšetril miestny lekár, ktorý dospel k záveru, že sú posadnuté, čo následne potvrdil aj reverend.

Ďalšou posadnutou mala byť Mary Warrenová, ktorá pracovala u Johna Proctora. Mary mala trpieť rovnako nevysvetliteľnými záchvatmi bolesti, ktoré prichádzali kedykoľvek. Keď jej však jej zamestnávateľ, pán Proctor, pohrozil, že ju zmláti, ak s tým neprestane, záchvaty náhle pominuli.

Ostatné dievčatá však i naďalej nasledovali Elizabet a Abigail, a preto sa musela situácia prešetriť. Dievčatám sa položila otázka, kto ich trýzni a následne im boli ponúknuté možnosti. Šlo o ľudí, ktorí žili na okraji spoločnosti. Boli medzi nimi Sarah Goodová, pretože žobrala, ale aj Sarah Osbornová, kvôli tomu, že bola trikrát vydatá. Ďalšou podozrivou sa stala Martha Coreyová. Tú obvinili, pretože mala nemanželské dieťa.

Súd začal vypočúvať ako prvú Sarah Goodovú. Sarah sa pred súdom snažila brániť, no dievčatá náhle začali kričať, že jej duch ich mučí. Zakrátko boli obvinení aj ďalší. Na súde boli vždy prítomné dievčatá, ktoré prerušovali výpovede náhlym krikom a zvíjaním sa v kŕčoch.

Počet podozrivých začal prudko stúpať. John Willard, zástupca šerifa, mal na starosti zatýkanie obvinených. Vtedy poznamenal, že podľa neho by mali odvisnúť dievčatá. Keď si uvedomil svoju chybu, snažil sa utiecť zo Salemu, avšak na úteku bol chytený. Bol sedemkrát obvinený a v rýchlom čase napokon popravený obesením.

Salem im nestačil

Keďže sa v Saleme začali míňať vhodné obete na obvinenie, dievčatá sa začali sťažovať na bosorákov v Andoveri. Nepoznali mená osôb, preto sa zaviedol nový spôsob, ako identifikovať čarodejnice. Podozriví boli postavení do radu. Ak sa stalo, že dievčatá mali kŕče a záchvaty kriku, obvinení sa ich postupne začali dotýkať. Pokiaľ sa kŕče náhle skončili, znamenalo to, že osoba bola čarodejnicou. Nakoľko počet obvinených rástol aj v Andoveri, miestny sudca, pán Bradstreet, sa rozhodol, že už nepodpíše ani jeden zatykač. Vtedy sa hnev ľudí, ktorí verili v čarodejníctvo, obrátil aj proti nemu. Sudcovi sa podarilo včas utiecť, avšak následne padlo podozrenie aj na jeho brata. Ten mal nahovoriť svojho psa, aby zaútočil na dievčatá. Súdny proces napokon rozhodol, že aj samotný pes je bosorák, a preto bol obesený.

Počas salemského šialenstva bolo obvinených 150 ľudí. Z tohto počtu priznalo vinu 55. Aj tí to ale urobili iba preto, že priznaním viny sa vyhli obeseniu. Mnohí boli mučení, aby sa priznali k svojej vine. Napríklad Giles Corey podstúpil trest tvrdej a trýznivej bolesti. Na jeho nahé telo bolo naložené ťažké závažie. Corey sa napriek tomu k čarovaniu nepriznal, napokon zomrel po dvoch dňoch mučenia.

Obvinenia sa napokon skončili, ale tragédia bola o to väčšia, že všetko sa to začalo ako hra dvoch detí.

____________

AutorkaVeronika Dziaková

ZdrojCAWTHORNE, Nigel. Bosorky a čarodejnice – dejiny prenasledovania. Bratislava: Mladé letá, 2008, 174 s. ISBN 978-80-10-01451-4.

Obrázok: landofthebrave.info/images/salem-witch.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.