Čechoslováci vo francúzskej cudzineckej légii počas I. vietnamskej vojny (4. časť)

Repatriačné transporty Čechoslovákov do vlasti

Počas vojny o Indočínu dochádzalo (prirodzene ako v každej inej vojne) okrem strát na životoch aj k dezerciám či zajatiam. Prvá zmienka o zajatých Čechoslovákoch sa objavila 9.6.1950, keď túto informáciu podal zástupca vietnamskej vlády v Pekingu československému veľvyslanectvu. 28.8.1950 bol vypravený 1. repatriačný transport do Európy, v ktorom bolo 69 Nemcov, 15 Maďarov, 4 Poliaci, 2 Rumuni a 4 Čechoslováci (Josef Zvoník, Ján Poláček, František Vaňhara, a Miroslav Surý). Je potrebné spomenúť, že František Vaňhara chcel zostať kvôli rodine vo Vietname, avšak bolo mu povedané, že po víťazstve Viet Minhu môže požiadať, aby za ním manželka aj s dieťaťom pricestovali. Transport bol vedený troma vietnamskými dôstojníkmi a začal sa peším 300 kilometrovým pochodom k čínskym hraniciam (viacerí navrátilci išli bosí). Odtiaľ pokračoval dopravnými prostriedkami cez Peking, Moskvu (odpojili sa Nemci a Poliaci) a Kyjev (odpojili sa Rumuni) až k československým hraniciam do Čiernej pri Čope, kde sa oddelili aj Maďari. Do Prahy dorazili našinci v sprievode pracovníkov Štátnej bezpečnosti 30.3.1951. Po návrate do vlasti boli bývalí legionári vypočúvaní a ich prípady využité k propagande.

Podobných transportov bolo vytvorených viacero, keďže ako uviedol veliteľ prvého z nich, tieto transporty dezertérov a zajatcov v sebe niesli silný propagandistický odkaz vietnamskej armády legionárom. Zatiaľčo dezercia z légie v Afrike bola bežná, v Indočíne to tak nebolo. Takýmto spôsobom teda dávali Vietnamci legionárom najavo, že ak prebehnú na ich stranu, nič sa im nestane, ba dokonca je tu možnosť návratu do vlasti a zapojenia sa do bežného života. Československých zajatcov a dezertérov bolo do vlasti repatriovaných približne 30, a to v štyroch transportoch v rozmedzí rokov 1951 – 1954. Po návrate do vlasti väčšina z nich pracovala v robotníckych profesiách. Paradoxne, muži cvičení jednou z najelitnejších armád sveta museli taktiež absolvovať povinnú vojenskú službu, ktorú Karel Mlynář (výsadkár cudzineckej légie, padol do vietnamského zajatia 9.10.1950) charakterizoval v rozhovore pre Lidové noviny veľmi výstižne: „Dvadsaťšesťmesačná dovolenka to bola.“

Ďalšie časti miniseriálu o Čechoslovákoch vo francúzskej cudzineckej légii počas I. vietnamskej vojny nájdete tu:

Prvá časť

Druhá časť

Tretia časť

______________

Autor: Dávid Šálka

Zdroje:

Cudzinecká légia časť 1 [online]. Dostupné na internete: <http://www.metoo.sk/myvideo/play/496a9626d5416f449fba8e03c79d1d37>.

ČT24. Vlastenci a dobrodruzi. Dostupné na internete: < http://www.unob.cz/verejnost_media/Documents/zpravy_uo_2011/01/20110130_ct2 4.pdf>.

DRCHAL, V. Ještě teď mi je špatně z rejže, vzpomíná český veterán z Indočíny. Dostupné na internete: < http://www.lidovky.cz/jeste-ted-je-mi-spatne-z-rejze-vzpomina-cesky-veteran-zindociny-p80-/lide.aspx?c=A100221_094932_lide_mev>.

KUDRNA, L. Akce „Vietnam“. Dostupné na internete: <http://www.ustrcr.cz/data/pdf/pamet-dejiny/pad1002/023-043.pdf>.

KUDRNA, L. Čechoslováci jako cizinečtí legionáři v Indočíně. Dostupné na internete: < http://www.valka.cz/clanek_14002.html>.

KUDRNA, L. Stříbrný ďábel z Indočíny – Příběh výsadkáře Karla Mynáře. Dostupné na internete: < http://www.valka.cz/clanek_13998.html>.

KUDRNA, L. Živí záviděli mrtvým. Dostupné na internete: <http://www.ustrcr.cz/data/pdf/pamet-dejiny/pad1004/042-058.pdf>.

LEGION RECRUTE. [online]. [s.a.]. [cit. 2013-02-23]. Dostupné na internete: <http://www.legion-recrute.com/cz/>.

SVETOVÉ ZDRUŽENIE BÝVALÝCH ČESKOSLOVENSKÝCH POLITICKÝCH VÄZŇOV. Francúzska légia. Dostupné na internete: <http://www.szcpv.org/fcl/fcl1.html>.

TMS. Francúzska cudzinecká légia- História vzniku a pôsobenia (časť 1.). Dostupné na internete: <http://tmsov.blog.cz/0904/francuzska-cudzinecka-legia-historia-vzniku-aposobenia-cast-1>.

Obrázok: noveslovo.sk/sites/noveslovo.sk/files/styles/large/public/bayone_2.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.