Černobyl – najlepší seriál tohto roka

Kanál HBO sa okrem vysielania filmových noviniek už dlhší čas venuje aj produkcii seriálov. Jedným z najúspešnejších bola veľká fantasy séria Hra o Tróny (Game of Thrones) a tento rok sa podieľali aj na minisérii o katastrofe v Černobyle (najväčšej havárii v histórii využívania jadrovej energie). Pracovný názov je jednoducho Černobyl (v origináli Chernobyl). Réžiu mal na starosti Johan Renck.

Katastrofa v Černobyle sa stala presne 26. apríla 1986. Tohto dňa sa mala udiať technická skúška, test napájania čerpadiel elektrickou energiou pri vypnutí reaktora. Kvôli technickým chybám a  ľudským zlyhaniam riadiaceho personálu došlo k explózii jadra reaktora. Katastrofu ešte znásobil zmätok ohľadom záchranných prác (neskorá evakuácia, hasenie reaktora vodou…) a vlastne celkový charakter sovietskeho systému.

Celý seriál má 5 dielov. V prvých štyroch môžeme sledovať boj s následkami katastrofy – hasiči v akcii, vedúci predstavitelia strany sa radia, ako postupovať. Jej skutočný rozsah pochopia pomerne neskoro. Uvidíme ľudí trpiacich chorobami z ožiarenia, baníkov, ktorí kopú tunel pod reaktorom, odstraňovačov trosiek grafitu atď. Témou záverečnej časti je súd. Jeho cieľom je nájsť ,,obetných baránkov“. V nej sú presne vysvetlené dôvody a príčiny katastrofy.

Tvorcovia dávali veľký dôraz na realistickosť. Zachytili dobovú atmosféru, ale aj obludnosť vtedajšieho spoločensko-politického systému. Sú tam síce nejaké odlišnosti od skutočnosti (nejaké fiktívne postavy a zopár detailov). No haváriu, jej následky a sovietsku spoločnosť zobrazuje seriál pomerne vierohodne. Má potenciál zaujať aj mladších, ktorí už dané obdobie nezažili, alebo si ho nepamätajú. Niektorí síce kritizujú, že je to len päť častí, ale lepšie je menej dielov s dynamickým dejom, ako nejaká dlhá, nudná a ťažkopádna séria.

Černobyl je jednoducho najlepší seriálový počin tohto roka. Viac nie je nutné dodať. 

____________

Seriál hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: indiewire.com/wp-content/uploads/2019/03/chernobyl_1.jpeg?w=780

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.