České století – seriál, ktorý by ste mali vidieť!

Rád by som sa s čitateľmi webu Magistra-História podelil o jeden zaujímavý seriál Českej televízie s názvom České století.

Scenárista Pavel Kosatík a režisér Robert Sedláček pripravili divákom zaujímavý prehľad našich spoločných dejín, od založenia republiky T. G. Masarykom až po rozpad česko-slovenskej federácie koncom roku 1992.

České století - Kulka pro Heydricha

Na tomto programe treba oceniť, že historické udalosti predkladá divákom v autentickej podobe (a nechýbajú ani kvalitné herecké výkony, kde napr. Marek Daniel dôstojne stvárňuje Václava Havla). Osobne ma najviac zaujala časť Kulka pro Heydricha zobrazujúca Benešov pobyt v Londýne. Tu sa treba zmieniť aj o pasážach venujúcim sa jednaniu E. Beneša s predstaviteľom sudetských Nemcov W. Jakschom. Osobne som si spočiatku myslel, že zobrazené Benešove názory na tzv. českých Nemcov boli iba predstavou autorov, neskôr som ale zistil, že nemali ďaleko od reality (písal som o tom už v článku Nemci v Čechách a ich vyhnanie).

Dovolil by som si vytknúť tiež istý rušivý element posledného dielu, a to v momente, keď sa herec Marek Ťapák v úlohe Vladimíra Mečiara snažil zrejme až príliš vžiť do jeho osoby a ten jeho „mečiarovský“ hlas bol podľa mňa až príliš afektovaný. V prvej sérii mi prekážalo tiež to, čo sme videli u starších filmoch točených u nás – napríklad, keď Masaryk v prvých častiach rozprával s ľuďmi zo zahraničia, tak všetci hovorili česky. Prirodzenejšie by určite bolo, keby sa im nechal ich vlastný jazyk a použili by sa české titulky, ako je to v neskorších dieloch.

No tieto nedostatky považujem len za malý detail a myslím si, že cieľ tvorcov, ktorý uvádzajú aj na stránke seriálu (,,Cyklus České století nebude usilovat o rekonstrukce nejpravděpodobnějšího průběhu tehdejších událostí, nýbrž o vytvoření situací, v nichž diváci budou moci studovat a spoluprožívat s historickými postavami jejich pocity, pochyby, odhodlání i obavy. Vybírá si napínavé konflikty, jejichž důsledky se dramaticky promítaly do života lidí a ovlivňovaly směřování našeho národa na dlouho dopředu,“  – zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10362011008-ceske-stoleti/), sa podarilo splniť viac než dokonale.

Potencionálneho diváka by mohla zaujímať stránka seriálu, kde si môže vo videoarchíve pozrieť všetky epizódy, poprípade niečo napísať tvorcom.

Na záver už len toľko, že ma nesmierne mrzí absencia podobných programov na Slovensku. Snáď sa to raz zmení. 

Seriál odporúča: Tomáš Karľa

Obrázok: totalfilm.cz

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.