Cestovanie po slovenských hradoch a zámkoch

turistikaLetné dni sú viac ako perfektné na precestovanie našej malebnej krajinky, ktorá ukrýva mnoho prekrásnych skvostov. Medzi ne patria zaiste aj slovenské hrady a zámky, kaštiele a staré pevnosti. Magistra História pozýva na miesta, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Zbaľte si desiatu, vezmite si opaľovací krém a dobrú náladu, pretože naša cesta práve začína. 

Prvá zastávka 

Skalica – známa svojimi trdelníkmi a frankovkou. Jej jedinečnosť umocňuje aj nádherná záhorská príroda a množstvo pamiatok. Medzi nimi dominuje bývalé letné sídlo rodiny Habsburgovcov, Holíčsky zámok. Okolo sa rozlieha vodná priekopa a vysoké mohutné hradné múry. Momentálne nesie stavba neskorobarokový nádych, ktorý je výsledkom prestavby pôvodne renesančného sídla.

Druhá zastávka

Bratislavský hrad asi netreba nijako zvlášť predstavovať a určite by ho mal navštíviť každý hrdý Slovák. V polovici 16. storočia bol sídlom uhorských kráľov. Momentálne sú v ňom umiestnené aj expozície Slovenského národného múzea, ktoré si určite nenechajte ujsť.   

Tretia zastávka 

Po Bratislave sa skúsme zastaviť v Komárne. Tu na nás čaká jedna z najvýznamnejších a najväčších pevnosti na Slovensku, ktorá bola svojho času považovaná za najsilnejšiu obrannú stavbu rakúsko-uhorskej monarchie. Skladá sa z bastiónového, polygonálneho a fortového systému opevnenia. V bastióne VI. je umiestnené „Rímske lapidárium„.

Štvrtá zastávka

Hoci sa tentokrát zastavíme „iba“ pri ruinách starého hradu a pri gotickej kruhovej bašte, aj táto návšteva bude stáť iste za to. Levický hrad je stále plný histórie a zaslúži si našu pozornosť. Bol postavený v polovici 13. storočia a slúžil hlavne na ochranu ciest k stredoslovenským banským mestám. V areáli nájdeme aj Tekovské múzeum. V gotickej bašte sa dá posedieť v čajovni a zaspomínať si na zašlú slávu tohto miesta.

Piata zastávka

Komplex stredovekých budov s rôznym poslaním, ktoré sa zvyknú spoločne nazývať Mestský hrad v Kremnici, bude naša piata zastávka. Budovy boli postavené v priebehu troch storočí, konkrétne od polovice 13. storočia do konca 15. storočia. Hrad je chránený opevnením a vo vnútri nájdeme tiež rozličné expozície, Kremnické zvony so svojou históriou, ale i známy gotický Kostol sv. Kataríny.

Šiesta zastávka

Presunieme sa na severné Slovensko, konkrétne do Dolného Kubína. Nachádza sa tu jeden z najkrajších hradov na Slovensku, Oravský hrad. Stojí rovno nad riekou Orava a dá sa v ňom navštíviť aj múzeum. Vznikol v 13. storočí a kedysi na ňom žila Oravská župa. O jeho dnešný vzhľad sa postarali najma Thurzovci, no jeho poslední majitelia boli Pálffyovci.

Siedma zastávka

Kežmarský hrad navštívime ako siedmy a taktiež aj posledný. Pôvodne to bol gotický zámok, ktorý vznikol na mieste kaštieľa na prelome 14. a 15. storočia, ale vďaka rôznym prestavbám sa z neho stal krásny renesančný barokový hrad. Jeho staviteľmi boli Imrich a Štefan Zápoľský, posledným majiteľom bol Ferdinand Rueber. V súčastnosti v ňom nájdeme mnoho historických expozícií, ktoré dokumentujú vývoj mesta Kežmarok a jeho okolia.

Veríme, že ste si výlet užili a podelíte sa s nami o svoje pocity. 
_________

Autorka: Nela Juričová

Zdroj: kamnavylet.sk, visit.bratislava.sk, muzeum.sk, kezmarok.com, krasneslovensko.eu

Obrázky: internet (upravené)

Comments

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.