Charles Darwin trocha inak

 

charles darwin

Väčšina z nás pozná Charlesa Darwina iba ako autora slávnej evolučnej teórie, ktorá je však v súčasnosti značne nalomená a roky sa o nej viedli kontroverzné debaty. Skúsme sa teraz pozrieť na tohto „nesmrteľného chlapíka“ z trocha inej strany, z tej „smrteľnej“ a ľudskej. Málokto vie, že Darwin sa narodil v ten istý deň ako Abraham Lincoln, a teda 12. februára 1809. Kým budúci 16. americký prezident musel znášať drsnosť, ktorú prináša púštna oblasť Kentucky, Darwin sa tešil priestrannému gruzínskemu domu na rozsiahlom pozemku s výhľadom na rieku a obchodné mesto Shrewsbury v Anglicku.

Otec tohto skvelého biológa bol úspešný lekár, ktorý si želal, aby syn pokračoval v jeho praxi. No mladý Charles nenávidel pohľad na krv a na prednáškach, ktoré absolvoval v zdravotnej škole, sa príšerne nudil. Školu opustil, a tak pošliapal sny svojho otca.

Darwin bol vedec, a teda i na otázky srdca sa pozeral cez logiku. V roku 1838 si založil zoznam s dvoma stĺpcami, v ktorom si spísal všetky výhody a nevýhody manželstva. Vo výhodách stálo aj: „… partner je konštantný spoločník a priateľ v starobe (rozhodne lepší ako pes), niekto sa musí starať o dom…“ Do mínusov zase zakomponoval: „… obmedzená sloboda ísť kdekoľvek a zúčastňovať sa rozhovorov múdrych mužov v kluboch…“ Napriek všetkému si 29. januára 1839 vzal za manželku svoju sesternicu Emmu Wedgwoodovú a mali spolu desať detí. Tri z nich zomreli veľmi mladé.

Zvykne sa hovoriť, že veda a viera nejdú dokopy. Darwin sa však zaoberal aj štúdiom teológie a veril všetkému, čo bolo napísané v Biblii. Jeho silné presvedčenie ho držalo až do tej doby, kým uvidel na svojej ceste okolo sveta utrpenie otrokov a prežil tri zo svojich detí. Po týchto silných zážitkoch začal pochybovať.

Exotické zvieratá, s ktorými sa vedec stretol na svojich cestách, mu slúžili nielen ako študijný materiál, ale tiež ako potrava. Pochutnal si na pštrosovi, ale i na pume.

Po návrate z ciest okolo sveta sa začali u Darwina prejavovať stavy vyčerpanosti, rôzne ekzémy a chronické záchvaty nevoľnosti spojené s bolesťami hlavy a búšením srdca. Týchto slabostí sa nezbavil už do konca života.

Darwinova päťročná cesta okolo sveta na lodi Beagle sa skončila v roku 1836. Priniesol si z nej okrem zážitkov aj podklady k svojej teórii. Kvôli náboženskému presvedčeniu a zo strachu pred vlastným radikalizmom vyčkával s jej zverejnením viac ako 20 rokov. Svoje dielo „O pôvode druhov“ publikoval až v roku 1859.

Biológ a evolucionista Charles Darwin zomrel 19. apríla 1882. Pochovaný je vo Westminsterskom opátstve. Rodina ho plánovala uložiť na večný odpočinok v obci, kde strávil posledných 40 rokov. Darwinovi priatelia a kolegovia však naliehali, aby zdieľal večný spánok s Johnom Herschelom a Isaacom Newtonom.

Od roku 2000 sa objavoval portrét fúzatého Darwina na zadnej strane britskej 10 librovky. V roku 2013 vyhlásila Anglická banka (Bank of England), že ho na tomto mieste vystrieda portrét Jane Austenovej, ktorý bude na bankovke asi do roku 2017.

Nech už si o teórii Charlesa Darwina myslíte čokoľvek, bol to „iba“ človek, ktorý svojím bystrým postrehom a vyjadrením zmenil celkový pohľad na ľudskú existenciu.  

Zdroj a obrázky: history.com, darwinproject.ac.uk, shropshirestar.com

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.