Churchillovo temné rozhodnutie

churchillVždy sa poteším, keď nájdem nejaký film, ktorý zachytáva málo rozoberané situácie a udalosti. Nedávno som taký objavil, a preto by som naň rád upozornil aj čitateľov magazínu Magistra História. Jeho názov je Churchillovo temné rozhodnutie (v origináli Churchill´s Darkest Decision) a nosnou témou tu je situácia, ktorá nasledovala tesne po páde Francúzska v 2. sv. vojne. Aj keď bola francúzska armáda porazená, námorníctvo ostalo takmer neporušené. W. Churchill sa začal obávať, že padne do rúk Nemcov, a preto sa rozhodol získať francúzske loďstvo za každú cenu. Vo viacerých prístavoch to išlo pomerne ľahko, ale v alžírskom Orane nastal problém. Churchill vydal drastické rozhodnutie. V praxi to znamenalo, že ponúkol lodiam niekoľko možnosti – pokračovanie v boji, odchod do Británie, odchod do francúzskeho prístavu v západnej Indii alebo USA, s tým, že ak neposlúchnu, britské námorníctvo na nich zaútočí. Možno viete, že skutočne došlo k poslednej možnosti. Ako tomu v podobných programoch býva, ani v tomto dokumentárnom spracovaní nechýbajú výpovede pamätníkov (z britskej aj z francúzskej strany) a je tu tiež pekne zachytené Churchillovo prežívanie napätia, ktoré sám rozdúchal. 

Dané dielo je ukážkou hrôzostrašných konfliktov a toho, že vo vojne sa musia vodcovia často rozhodovať medzi zlom a väčším zlom. Mňa osobne tento film vysoko interesoval a dovoľujem si ho odporučiť aj ďalším záujemcom o históriu 2. svetovej vojny, no i o samotnú osobu Winstona Churchilla

Film odporúča: Tomáš Karľa

Obrázok:

simonjmeath.files.wordpress.com/2011/04/37297_442527414179_540729179_6018327_2310045_n.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.