Čierna smrť – keď nevyliečiteľná choroba udrie ako blesk

Dnes si Magistra História pre vás pripravila ďalší tip na zaujímavý dokumentárny film. Bude to Čierna smrť (The Black Death) z roku 2004. Toto spracovanie odvysielal aj TV kanál Spektrum.

epidemiaUž z názvu vyplýva, že pôjde o vyobrazenie jednej z najväčších katastrof stredoveku, ktorou bola bez pochýb strašná morová epidémia (známa aj ako Čierna smrť). V 14. storočí jej padla za obeť väčšina obyvateľov vtedajšej Európy a boj proti nej zo strany vtedajších lekárov bol márny.

Film sa venuje hlavne oblasti, ktorá bola zrejme epicentrom moru, a teda stredovekému Taliansku. Spomínajú sa tu však aj ďalšie krajiny ako Francúzsko (nechýba ani vtedajšie sídlo pápežov – Avignon) a Anglicko. Pekne je tu rozpracovaný dopad na vtedajšiu spoločnosť a nechýbajú ani informácie o pokusoch medikov, ako zákernú epidémiu zažehnať. Oceňujem aj spôsob, akým sú dané informácie podávané. Okrem rozprávača tu vystupujú tiež herci v dobových kostýmoch, ktorí predstavujú vtedajších známych ľudí (napr. Louis Heyligen – hudobník pôsobiaci v Avignone, sídle vtedajších pápežov), pričom citujú z dobových zápiskov. 

Niektorí diváci v komentároch vytýkajú určitú neobjektívnosť, ako aj to, že sa akosi pozabudlo na strednú Európu. Mne osobne chýbala zmienka o jednom z najznámejších bojovníkov proti tejto chorobe, za ktorého sa už tradične považuje Nostradamus. Možno ste už počuli o tom, že aj keby sa nepreslávil jasnovidectvom, poznali by sme ho vďaka jeho úspechom v tomto smere.

Moje záverečné hodnotenie bude ale pozitívne. Ak vás zaujíma aj táto časť histórie, určite si vyhraďte 49 minút na pozretie tohto dokumentárneho filmu. 

_________

Film odporúča: Tomáš Karľa

Obrázok: youtube.com

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.