Cisár Gaozong a Wu Zetian

Wu Zetian sa narodila roku 624 a vo veku 14 rokov bola povolaná do cisárskeho paláca ako druhá cisárska konkubína. V tej dobe mal cisár Taizong jedného veľmi divokého koňa a nebolo človeka, ktorý by ho dokázal skrotiť. Wu Zetian cisárovi povedala, že to skúsi, ale že potrebuje železný bič a dýku. Cisár sa veľmi začudoval. Pomyslel si, že konkubína by nemala vôbec vysloviť také slová. Jeho syn Lizhi, následník trónu, mal však v kútiku duše o štyri roky staršiu Wu Zetian veľmi rád.

Gaozong a Zetian

Lizhi na Wu Zetian stále myslel a zanedlho ju povolal späť do paláca, aby z nej urobil konkubínu prvého poriadku. Wu Zutian sa neustále zaoberala myšlienkou stať sa cisárovnou. A tak vymyslela úskočný plán.

Gaozongova manželka, cisárovná Wang, bola neplodná, a preto mala veľmi rada deti. Jedného dňa sa rozhodla navštíviť Wu Zetian, aby sa pozrela na jej čerstvo narodenú dcérku. Akonáhle cisárovná odišla, Wu Zetian svoju dcérku uškrtila a potom dieťa prikryla dekou. Po chvíľke sa cisár Gaozong prišiel pozrieť na dieťa. Akonáhle odkryl deku a zistil, že dcérka je už mŕtva, zdesil sa. Wu Zetian veľmi plakala. Cisár sa veľmi rozhneval a domnieval sa, že cisárovná Wang zabila dieťa. Odvtedy ju nenávidel, vyhnal ju a Wu Zetian spravil cisárovnou. 

Medzi Wu Zetian a Gaozongom bol veľmi zvláštny vzťah. Ona bola krásna žena, prísna a zákerná. Keď bol Gaozong zdravotne chorý, umožnil jej vykonávať štátne záležitosti v jeho mene niekoľko desaťročí, a to až do svojej smrti v roku 683.

Wu Zetian podporovala poľnohospodárstvo, skúškový systém, uplatňovanie talentov a zlepšila postavenie žien. Bola cisárovnou 15 rokov, v skutočnosti však kontrolovala moc takmer pol storočia. Za jej panovania Čína zosilnela, spoločnosť sa stabilizovala, narástol počet obyvateľov, ekonomika prosperovala a niekoľkokrát bol odrazený vpád nepriateľov.

Wu Zetian sa dožila 82 rokov. Po svojej smrti bola pochovaná spolu so svojím manželom cisárom Gaozongem v jednej hrobke. Pred hrobkou stojí nepopísaná stéla.

Autorka: Simona Sagová

Zdroj: listverse.com, www1.chinaculture.org

Obrázok: listverse.com

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.