Ďalší úspešný prípad liečby HIV u novorodencov

V poslednej dobe prestávame veriť na zázraky. Možno preto, že je okolo nás veľa negatívnych správ. Zaskočia nás však aj pozitívne udalosti. Jednou z nich je ďalší pokrok v medicíne. Lekárom sa pravdepodobne podarilo vyliečiť druhé dieťa infikované HIV. Prvýkrát pri dieťati z Mississippi to bolo iba akousi náhodou.

 Náhoda?

Lekári tvrdia, že to bola náhoda hlavne preto, lebo matke diagnostikovali HIV tesne pred pôrodom. Len niekoľko hodín po pôrode, dieťa dostalo vysoké dávky antiretrovírusových liekov, ktoré sa používajú bežne pri liečbe tohto vírusu. O tri roky neskôr lekári v krvnom obraze dievčatka nezaznamenali žiadne dôkazy ohrozujúceho ochorenia, napriek tomu, že neužíva lieky už dva roky. Náhoda alebo zázrak? V každom prípade, lekári chcú vo výskumoch u detí s HIV pozitívnymi matkami pokračovať.

Druhý prípad

Dôvodom pre radosť a motiváciou pre lekárov je ďalšie dieťa, ktoré sa narodilo v Los Angeles, mesiac po úspechu dieťaťa z Mississippi. Ako informujú médiá, matka bola pre lekárov známou tvárou, keďže bola mentálne chorá a navyše s pokročilými známkami nebezpečného ochorenia. Liečbu odmietla, aby sa vírus nepreniesol na dieťa. Po narodení dieťaťa testy ukázali pozitívny výsledok na HIV. A tak sa opakoval scenár z Mississippi, a dieťaťu sa niekoľko hodín po narodení podala štandardná kombinácia liekov. Po jedenástich dňoch nebolo v tele ani stopy po víruse.

„Funkčná liečba“

Vedci sa v prípade dievčatka z Mississippi zhodujú na tom, že ide o istý typ „funkčnej liečby“. Vysvetľujú to tak, že pri narodení je prítomnosť vírusu taká malá, že celoživotná liečba nie je nutná a štandardné klinické testy nemôžu odhaliť vírus v krvi. Nakoľko druhé dieťa stále užíva lieky, lekári nemôžu s určitosťou povedať, či je vyliečené, aj keď preukázané testy neukazovali žiadnu známku infekcie. „Dieťa pokračuje v liečbe, je v pestúnskej starostlivosti,“ povedala doktorka Yvonne Bryson, ktorá je špecialistkou na infekčné ochorenia v Mattelskej detskej nemocnici. Všetci sa však zhodujú na tom, že aj tento prípad je na dobrej ceste a mohol by odštartovať spôsob zabránenia prenosu HIV na novorodencov. V prípravách sa nachádza aj podrobná štúdia na šesťdesiatich novorodencoch, ktorá už teraz hovorí o prípadoch objavených v Kanade či Južnej Afrike, kde taktiež úspešne zabralo skoré podanie agresívneho antivírusového kokteilu. Anthony Fauci, riaditeľ amerického Národného inštitútu pre alergie a infekčné ochorenia, sa o týchto krokoch vyjadruje ako o významných zmenách z dvoch dôvodov: „Nielen pre zdravie samotného dieťaťa. Je to zároveň významný dôkaz konceptu, že ak s liečbou začnete zavčasu, môžete človeka vyliečiť.“

Autorka: Stanka 

Zdroje: news.yahoo.com, edition.cnn.com, webnoviny, sme

Obrázok: i.huffpost.com

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.