Decembrová akcia v sninskom kaštieli

Občas sa stáva, že ľudia, ktorí v histórii dokázali veľké veci, upadnú do zabudnutia. Niečo podobné sa stalo Slovákovi židovského pôvodu Ernestovi (Arnoštovi) Rosinovi.

E. Rosin sa narodil v roku 1913 v Snine. Počas 2. svetovej vojny sa dostal do tábora Osvienčim, no patril medzi šťastlivcov, ktorým sa podarilo z neho utiecť. Utiekli dve skupiny: Rudolf Vrba a Alfréd Wetzler; Ernest Rosin a Czieslaw Mordowicz. Priblížiť Rosinov osud sa rozhodol známy bratislavský spisovateľ Juraj Šebo (Vojnové 40-te roky, Zlaté 60-te roky, Normálne 70-te roky…) napísaním knihy Útek z Pekla. Dňa 7. decembra 2017 ju prišiel oficiálne predstaviť priamo do kaštieľa v Snine. Organizátormi podujatia boli JUDr. Iveta Bžánová a občianske združenie Európska zberateľská spoločnosť.

Samotná akcia sa tešila veľkému záujmu miestnych. Pár minút pred začiatkom už bola spoločenská sála kaštieľa plná. Dátum prezentácie knihy nebol vybraný náhodne. V noci zo 6. na 7. decembra 1945 sa v obci Kolbasov udial masaker, kedy Banderovci zavraždili 14 tamojších židovských občanov. Prežilo iba jedno dievča – Helena Jakubovičová. Jej potomkom odovzdal hneď v úvode moderátor podujatia pozdrav. Mgr. Ján Bocan a JUDr. Iveta Bžánova predniesli príspevky týkajúce sa rodiny Ernesta Rosina,utečenca, a Jozefa Ondriáš, záchrancu. K slovu sa dostal aj primátor Sniny Štefan Miľovčík a nakoniec aj autor knihy Juraj Šebo. Okrem informácii o príprave knihy sme sa dozvedeli aj množstvo zaujímavosti o Ernestovi, ale aj o Jozefovi Ondriašovi. Ondriáš bol rodák zo Ovčieho, vychovávaný na fare v Snine. Za vojnového štátu pôsobil ako policajt a Rosinovi poskytol úkryt. Jeho žijúci rodinní príslušníci z obce Ovčie obdržali i pamätný list udelený primátorom mesta Snina. Juraj Šebo si Ernesta pamätá z detských čias. Medzi nimi sa vytvorilo veľmi silné puto. Ernest sa napríklad, čo je dosť neobvyklé, zúčastnil aj jeho birmovky ako birmovný otec…

Po Jurajových slovách pokračovala druhá časť programu, vystúpenie kapely košickej kapely Kaschauer Klezmer Band. Klezmer je hudobná tradícia judaizmu. V ich piesňach však nájdeme aj prvky folklóru, klasickej a modernej hudby. Aj im sa podarilo zaujať všetkých prítomných, čoho dôkazom bolo, že ich CD (podobne ako samotná kniha) našlo u prítomných veľmi dobrú odozvu.

_____________

Autor textu: Tomáš Karľa

Foto: Jozef Novák

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.