Devínsky hrad

Takto vyzeral Devín pred vpádom Napoleonových vojsk

Takto vyzeral Devín pred vpádom Napoleonských vojsk

Devínsky hrad nachádzajúci sa na sútoku dvoch riek, Dunaja a Moravy, sa pod názvom Dewina spomínal už v roku 864, a preto môžeme celkom pokojne tvrdiť, že patrí medzi najstaršie hrady na Slovensku. Od roku 1961 sa pokladá za Národnú kultúrnu pamiatku. S týmto hradom sa viaže aj historický výlet pod vedením Ľudovíta Štúra, na ktorého počesť tu stojí pamätná tabuľa.

Poslaním hradu bolo hlavne stráženie obchodných ciestkrižovatiek. Ako základňu ho v 2. storočí využívali dokonca aj Rimania.

skalaVystriedalo sa tu niekoľko majiteľov a grófov. Bol i v dŕžave vplyvných Pállfyovcov, no po ukončení tureckých nájazdov stratil svoj obranný význam. V 18. storočí začal už nadobro pustnúťrozpadávať sa

Pevnosť bola v roku 1809 napadnutá napoleonskými vojskami, ktoré ju takmer celú zničili výbuchom.

Horný hrad, prepojený s jaskyňami, je dnes uzavretý, no zvyšok je verejnosti voľne prístupný. Najzaujímavejšia je výstavná miestnosť v suteréne stredného hradu s expozíciami Slovanov a stará hradná studňa s hĺbkou až 55 metrov.

Za dominantu hradu sa pokladá tiež neprehliadnuteľná Panenská veža, ktorá je opradená množstvom legiend a povestíTá najznámejšia rozpráva o zaľúbenom rytierovi Mikulášovi, ktorý uniesol pannu Margarétu z bohatej rodiny do svojho hradu, keď mu devin otec neprejavil svoje sympatie. Margaréte sa Mikuláš zapáčil, a tak odmietla odísť so svojím strýkom, ktorý po ňu prišiel. Napriek tomu ju však odviedli násilím. Mikulášovi sa ju podarilo získať späť. Druhýkrát však nemal také šťastie a zomrel v boji s rytiermi v hradnej veži. Margaréta od smútku vyskočila z okna do Dunaja. Odvtedy nesie veža meno „Panenská“. 

Veríme, že po našej malej prezentácií ste dostali chuť ísť si Devín pozrieť na vlastné oči. Pokiaľ ste tam už boli, tak Vám nič nebráni v tom, aby ste tam šli znova. Veď tomu, kto dokáže dobre počúvať spevu dávnej histórie, sa naše hrady iste nikdy neomrzia 

veža 

Devín

Autorka: Nela Juričová

Zdroj: venda.sk, devin.sk, visitslovakia.com, muzeum.sk

Obrázky: panoramio.com, bratislavaguide.com, bobinsvet.eu

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.