Divadelné spracovanie života Anny Frankovej

Anna Franková, meno, ktoré poznáme všetci. Jej osud sa stal témou viacerých umeleckých spracovaní (sám som ich videl niekoľko). Prednedávnom som mal však možnosť vidieť aj divadelné spracovanie života tohto mladého dievčaťa, konkrétne v Žilinskom divadle, kam zavítal divadelný súbor z Nitry.

(Ne)známy osud?

Anna Franková, dievča židovského pôvodu, ktoré sa počas 2. svetovej vojny ukrývalo v dome pred nacistickými zákonmi a zverstvami. Divadelné predstavenie, ktoré rekonštruuje na základe denníka pocity dospievajúceho dievčaťa v ťažkej životnej situácii je takou malou raritou. V tomto prípade sa jedná o zvláštnosť aj preto, že táto hra sa snaží vo všetkých smeroch o autenticitu. Nestávame sa tak svedkami rôznych na efekt a na city hrajúcich výplodov fantázie tvorcov. A práve tento fakt považujem za najväčší plus celého diela, pretože ak sa dívam na historickú hru, film, tak sa chcem dozvedieť pravdu bez akýchkoľvek príkras a fabulovania dejín. Napokon, to je aj jeden z hlavných dôvodov, prečo sa vás Annin osud tak dotkne.

Netradičné spracovanie

Pred nacistami sa neukrývala iba Anna, ale aj jej príbuzní a ďalšie rodiny. A tak nás môže prekvapiť, že na javisku uvidíme iba dvoch hercov, presnejšie herca a herečku. Postavu Anny bravúrne stvárnila Lucia Korená. Ostatné postavy potom nemenej vynikajúco stvárnil Ivan Martinka. A práve herecké výkony sú tiež silnou stránkou tejto hry. Ďalšou netypickou záležitosťou je scéna a využitie rekvizít. Avšak, opäť treba dodať, že to celé vyšlo na jednotkou, a tak môžete vidieť, ako sa dá využiť kartón v divadle.

Predstavenie najlepšie vystihuje reakcia publika, ktoré pár sekúnd po ukončení ostalo celkom nemé. Ticho sme si vyčlenili na premýšľanie, utriedenie myšlienok a hodnotenie dejín, ako aj ľudstva samotného. Sám za seba musím povedať, že táto hra ma dostala viacej ako väčšina ostatných filmov, kníh a iných umeleckých diel s podobnou tematikou. Jednoducho, v tomto prípade platí na 100%, že je lepšie raz vidieť ako 100-krát počuť.

Túto hru odporúčam všetkým, školám, jednotlivcom, rodinám. Aby sme sa poučili z doby, ktorá zmenila celé ľudstvo. A aby sa jej chyby a zverstvá už nikdy nezopakovali.  

___________

Predstavenie odporúča: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: 2.bp.blogspot.com/-gglA3gbIJlU/WH_nHKEusiI/AAAAAAAAAas/

teBM3blMpVMlsx8aoljHNfpmTs76VdIJACEw/s1600/anna-frankova-0006-foto-collavino-0471-2000×1333-1.jpg

 

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.