Dlho hľadané mesto objavené?

Expedícia vedená profesorom rímskej univerzity La Sapienza, Francom D‘Agostinom prišla, zdá sa, na koreň jednému dlhoročnému problému. Legendárne a roky márne hľadané mesto Enegi s rozlohou asi 42 hektárov by sa malo podľa archeológov nachádzať na juhu Iraku v oblasti Abú Tbejrá, ktorá leží asi 20 kilometrov od starovekého mesta Ur známeho napríklad aj z Biblie. Archeológovia toto miesto skúmajú a dúfajú, že toto bude konečne „TO“ správne miesto. Ak im šťastie dopraje, podarilo by sa im s mestom nájsť aj veľkolepý chrám, ktorý bol zasvätený jednému z bohov podsvetia menom Ninazu. Hlavným cieľom archeológov je nájsť písané texty, v ktorých by sa ukrývali tajomstvá posledných rokov magického miesta. Toto staroveké mesto by sa dalo nazvať mesto duchov, pretože po ňom ostali len hroby a ruiny.

mìsto Pistiros na øece Marici vykopávky

V jednom z takýchto hrobov archeológovia našli kosti malého princa a s ním aj bronzové poháre a dýku. Telo princa bolo oblečené v obleku ozdobenom drahými korálikmi z oranžovočerveného polodrahokamu. Vykopávky odhalili aj zaujímavé pozostatky istého chrámu, ktorý by mohol byť práve chrámom boha podsvetia. Medzi najvýznamnejšie objavy patrí napríklad aj pečať, ktorá zobrazuje scénu z hostiny. Moderná technika archeológom umožnila odhadnúť vek nálezov. Ide približne o obdobie 2 500 rokov pred Kristom.

Koniec civilizácie je tak trošku záhadný, pretože sa nenašli žiadne stopy po požiaroch či bitkách. Talianski vedci sa domnievajú, že mesto fungovalo polovicu tisícročia, kým ho nepostretla akási prírodná katastrofa. Obyvatelia mali neustály strach z dvoch „megariek“ Eufrat Tigris, ktoré síce prinášali bohatstvo, no zároveň budili strach. Práve rieky, ale aj výrazné klimatické zmeny, boli príčinou zániku mesta a jeho zasypaním pieskom. Tí, čo prežili, sa museli presťahovať inam.

kosti

 

Autorka: Nela Juričová

Zdroj: časopis EPOCHA, ceskenoviny.cz

Obrázky: ceskenoviny.cz, časopis EPOCHA

Comments

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.