Dlho stratený Da Vinciho obraz sa predal za 450 miliónov dolárov

Dlho stratená maľba Leonarda da Vinci, ktorá zobrazuje Ježiša Krista, sa predala v aukcii za viac ako 450 miliónov dolárov 15. novembra 2017.

Maľba od Leonarda da Vinci, ktorá zachovala umelcove odtlačky rúk, sa v aukcii z 15.novembra 2017 predala za viac ako 450 miliónov dolárov, čím dosiahla nový svetový rekord najdrahšieho umeleckého diela predaného v aukcii.

Christie’s predstavili obraz, ktorý zobrazuje Ježiša Krista pri žehnaní jednou rukou, zatiaľ čo v druhej drží krištáľovú guľu. Aukčný dom garantoval obraz na sumu 100 miliónov dolárov, čo znamená, že by za neho toľko predajcovi vyplatili, ak by uchádzači túto sumu neboli ochotní zaplatiť. Naposledy sa táto maľba predala v roku 2014 za 127,5 milióna dolárov. V aktuálnej aukcii, ktorá trvala asi 20 minút, prihadzovali dvaja záujemcovia, pričom suma dávno prevyšovala garantovanú sumu.

Víťaznú ponuku spravil klient na telefóne a obraz sa predal za úctyhodných 450 312 500 USD (vrátane prémie kupujúceho).

Dlho stratené majstrovské dielo

Odborníci z oblasti umenia odhadujú, že obraz s názvom „Salvator Mundi“ alebo „Spasiteľ sveta“ vznikol okolo roku 1500. Bol stratený až do roku 2005. Maľba, o ktorej sa dnes vie, že je jeho, bola považovaná za kópiu od jedného z jeho študentov a bola ťažko poškodená brutálnymi pokusmi o jej ochranu.

„Salvator Mundi“ od Leonarda da Vinci.

Podľa Christie’s je história obrazu približne takáto: da Vinci ho namaľoval okolo roku 1500 a zanechal niekoľko náčrtov, ktoré ho priraďujú k tomuto dielu. V určitom okamihu ho získal veľký zberateľ umenia, anglický kráľ Karol I.. Pravdepodobne visel v izbách jeho manželky. Karol I. bol popravený v roku 1649 po občianskej vojne. Neskôr bol obraz predaný v októbri 1651 slobodomurárovi menom John Stone.

Stone držal maľbu až do roku 1660, kedy sa z exilu vrátil syn Karola I. Karol II., aby znovu nastúpil na anglický trón. Stone obraz následne vrátil novému kráľovi. Jeho cesta je potom neznáma a nejasná. Pravdepodobne zostal v paláci Whitehalle v Londýne až do konca roku 1700, keď prešiel z majetku kráľa Karola II. do majetku jeho brata Jakuba II., keď ten prevzal trón. Nikto nevie, čo sa s ním stalo ďalej. Obraz zmizol z historických záznamov až do roku 1900, keď sa nepredával ako da Vinciho dielo, ale ako dielo Bernardina Luiniho, jedného z majstrových študentov.

Znovuobjavenie

Obraz putoval od majiteľa k majiteľovi, vrátane aukcie v roku 1958, keď sa predával nie drahšie ako iPhone X. Až po roku 2005 sa zistilo, že ide o dielo Leonarda da Vinci.

Konzervátorka umenia Dianne Dwyer Modestini z Inštitútu výtvarných umení New Yorkskej univerzity spustila projekt obnovy maľby a odstránila nemotorné škvrny farieb, ktoré niekto vmaľoval ako snahu o renováciu obrazu.

Po tom, ako boli odstránené škaredé vrstvy prekrývajúcich sa povrchov a živíc, sa Modestini vyjadrila, že obraz nemusí byť len kópiou da Vinciho diela. Skúmali ho odborníci z celého sveta a v roku 2011 sa všetci zhodli na tom, že obraz bol skutočným dielom Leonarda da Vinci.

Kristov tón pleti sa spája s technikou nazývanou sfumato, pri ktorej umelec tlačí pätu ruky do farby, aby ju rozmazal. Infračervené zobrazovanie maľby odhalilo, že odtlačky rúk sú stále odtlačené do farby, najmä na ľavej strane Kristovho čela.

V roku 2013 sa maľba predala za 80 miliónov dolárov švajčiarskemu obchodníkovi s výtvarným umením Yvesovi Bouvierovi, ktorý ju následne predal ruskému investorovi Dmitriovi Rybolovlevovi za 127,5 milióna dolárov.

Predchádzajúci držiteľ rekordu najdrahšieho diela starých majstrov„ bol obraz „Vraždenie neviniatok“ od Petra Paula Rubensa, ktorý sa v roku 2002 predal za 76,7 milióna dolárov. Ešte pred ním prvenstvo patrilo da Vinciho obrazu „Kôň a jazdec“, ktorý sa predal za 1181865 dolárov v aukčnej spoločnosti Christie’s v roku 2001.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdrojlivescience.com/60952-da-vinci-painting-fetches-450-million.html

Obrázok: catalunyapress.es/imagenes/salvator_mundi_leonardo_da_vinci_2_1.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.